HOME / Wiadomości / Brexit / Gdzie w UK najłatwiej kupić dom?

Gdzie w UK najłatwiej kupić dom?

Gdzie w UK najłatwiej kupić dom?


Gdzie w UK najłatwiej kupić dom?

Wielu Polaków mieszkających w UK pomimo zapowiedzianego Brexit-u planuje zakup nieruchomości. Dzisiejszy artykuł powinien ich zainteresować, znajdą się w nim informacje gdzie w Wielkiej Brytanii najłatwiej kupić pierwszy dom.

Zakup nieruchomości w UK nie jest łatwy i według ostatnich danych odsetek właścicieli domów jest obecnie rekordowo niski (w Anglii najniższy od 30 lat). Powodem są oczywiście wysokie ceny. Kilka miesięcy temu średnia wartość domu w Anglii przekroczyła £300,000, szacuje się, że aby kupić pierwszy, tani dom w UK musimy średnio wydać aż £176,780. Niewielu może sobie na to pozwolić i jest zmuszona do wynajmowania nieruchomości. Ale i tutaj nie jest kolorowo – średnia cena za miesięczne wynajęcie domu w UK wynosi £764, jeżeli mieszkamy w Londynie, musimy zapłacić co miesiąc aż £1,543. Mieszkańcy Londynu wydają aż 60% uzyskanego dochodu na wynajem natomiast mieszkańcy innych regionów około 50%.

Myślisz o zakupie domu w UK ale nie wiesz jaki kredyt hipoteczny wybrać? Uzyskaj profesjonalną i niezależną poradę w języku polskim.

Kredyty hipoteczne dla Polaków w UK – Gdzie w UK najłatwiej kupić dom?

Co zatem robić aby wydostać się z tej sytuacji i jednak kupić swoją pierwszą nieruchomość na wyspach? Odpowiedzią może być przeprowadzka do miejsc, gdzie nieruchomości są tańsze. Na pewno nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, robiąc to musimy poszukać nowej pracy i stracimy kontakt ze znajomymi, itp. Cena nie jest też jedynym elementem, który warto wziąć pod uwagę – a co z przestępczością, jakością edukacji, lokalnymi atrakcjami, etc? Wielu ludzi podejmuje jednak trudną decyzję o przeprowadzce ponieważ nie chcą wydawać większości swoich dochodów na wynajem ani zaciągać kredytu na 35-40 lat.

Chyba warto przynajmniej rozważyć taką zmianę miejsca zamieszkania. Wielu z nas pracuje w większych firmach, które mają placówki rozsiane po całej Wielkiej Brytanii (np. restauracje, znani retailers Argos, Boots, Currys, itp.) W firmach takich bardzo łatwo o transfer do innego miasta, robimy dokładnie to samo, dla tej samej firmy tyle że w innym miejscu. Niektórzy mają swój własny biznes (sprzątanie, fryzjer, kosmetyczka), który również da się przenieść albo mają jakiś wolny zawód (programista, grafik, tłumacz) i pracują z domu więc nie ma większego znaczenia gdzie będą mieszkać.

Wielu Polaków planuje dopiero przyjazd do UK i nie wie gdzie konkretnie pojechać. Jeżeli chcą się zatrzymać na dłużej, chyba warto od razu przyjechać do miejsc gdzie są tanie nieruchomości. No dobrze, wiemy już, że warto przeprowadzić się do takich miejsc, ale gdzie one są?

Gdzie najłatwiej kupić dom w UK?

Miejsca z najtańszymi domami dla First Time Buyers

Kilka dni temu w sekcji finansowej BBC pojawił się ciekawy artykuł, prezentujący właśnie takie miesca (Most affordable places for first-time buyers revealed). Kluczową wartością, którą wzięto pod uwagę jest House prices v. earnings ratio czyli współczynnik średniej ceny domu do średnich rocznych zarobków uzyskiwanych w danym miejscu. Chodzi o tańsze i mniejsze domy dla First Time Buyers, im niższy ten współczynnik tym lepiej, np 3x oznacza, że przy średniej rocznej pensji £20,000, możemy kupić mały dom za £60,000. Informacje poniżej przydadzą się osobom, które planują zatrudnienie w miejscu zamieszkania.

DYSTRYKT REGION STOSUNEK CENY DOMÓW DO ZAROBKÓW
East Dunbartonshire West of Scotland 2.6x
Copeland (West Cumbria) North West England 2.9x
East Renfrewshire West of Scotland 3x
West Dunbartonshire West of Scotland 3.1x
Stirling Central Scotland 3.1x
Pendle North West England 3.2x
Blaenau Gwent South Wales 3.3x
North Lanarkshire Central Scotland 3.3x
Northumberland North East England 3.3x
Mid and East Antrim Northern Ireland 3.4x

 

Na stronie BBC jest również przydatny kalkulator, który podpowie nam, w których regionach UK stać nas będzie na zakup nieruchomości i co będzie dla nas tańsze: zakup domu czy jego wynajęcie. Link do kalkulatora: Where can I afford to live? Gdzie w UK najłatwiej kupić dom?

Mam nadzieję, że te informacje przydadzą się osobom, które planują w UK zakup nieruchomości. To bardzo ważna decyzja, nad którą trzeba się poważnie zastanowić. Pamiętajmy też o Brexicie i nie działajmy zbyt pochopnie.

Jak zawsze zachęcam do korzystania z komentarzy poniżej, zadawania pytań i wyrażania swojej opinii. Jak sądzicie, czy w ogóle warto obecnie kupować nieruchomość w UK i, jeżeli tak, to po spełnieniu jakich warunków? Dzięki z góry!

 

źródło: www.smartpolak.co.uk
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji?

Większość Polaków pracuje na niskopłatnych stanowiskach, często znacznie poniżej swoich kwalifikacji i umiejętności. Jak informuje Ośrodek Badań nad Migracjami UW, 30% naszych rodaków wykonuje prace wymagające niskich, a 40% zaledwie średnich kwalifikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.