HOME / PORADNIKI / Jak ubiegać się o ulgę podatkową dla małżeństw?


Jak ubiegać się o ulgę podatkową dla małżeństw?
Jak ubiegać się o ulgę podatkową dla małżeństw

Jak ubiegać się o ulgę podatkową dla małżeństw?

Jak uzyskać ulgę podatkową w wysokości £432 dzięki uldze dla małżeństw (Marriage Allowance)

 

Jeśli jesteś w związku małżeńskim lub w zarejestrowanym związku partnerskim, w tym roku możesz ubiegać się o sporą ulgę podatkową.

W zeszłym roku w kwietniu rząd wprowadził ulgę podatkową dla małżeństw (Marriage Allowance), w szczególności dla związków małżeńskich oraz zarejestrowanych związków partnerskich, która okazuje się niespodziewanym przypływem gotówki.

Wraz z partnerem możecie podzielić się swoimi osobistymi ulgami podatkowymi w celu obniżenia całkowitej sumy należnego podatku.

W roku podatkowym 2016/2017 możesz przetransferować £1.100 ze swojej osobistej kwoty wolnej od podatku (Personal Allowance) do kwoty męża, żony lub partnera. To pozwoli zmniejszyć wasz podatek aż o £212.

W tym roku możesz się ubiegać nawet o wyższą ulgę podatkową w wysokości £432, jeśli w zeszłym roku również przysługiwało Ci prawo do ulgi podatkowej dla małżeństw, jednak z niego nie skorzystałeś/aś.

Jak skorzystać z programu i zaoszczędzić £432

Projekt ulgi podatkowej dla małżeństw został stworzony w celu pomocy 4 milionom związków małżeńskich oraz 15 tysiącom zarejestrowanych związków partnerskich. Jednak według oficjalnych liczb podanych w styczniu, tylko 332 301 uprawnionych par (lub 8%) skorzystało z programu ulgi podatkowej, odkąd ujrzał on światło dzienne.

Aby zachęcić do udziału w programie i podnieść zainteresowanie które wzbudza, rząd umożliwia parom ubieganie się o zaległe płatności z okresu do 4 lat.

W związku z tym, że program funkcjonuje dopiero od zeszłego roku, możesz ubiegać się jedynie o ulgę z roku 2015/2016, jeśli ją przegapiłeś/aś.

W roku podatkowym 2015/2016 ulga dla małżeństw (Marriage Allowance) umożliwiała parom w związkach małżeńskich lub zarejestrowanych związkach partnerskich przetransferowanie £1,060 ze swojej osobistej kwoty wolnej od podatku (Personal Allowance) do kwoty partnera, co umożliwiało parze uzyskanie ulgi w wysokości £212.

Zatem jeśli oboje spełniacie warunki programu, możecie się ubiegać o zaległą oraz obecną ulgę dla małżeństw i zaoszczędzić aż £432 z kwoty podatku.

Kto może się o nią ubiegać?

Jak już zostało wspomniane, aby móc ubiegać się o ulgę dla małżeństw (Marriage Allowance), należy być w związku małżeńskim lub w zarejestrowanym związku partnerskim. Niestety, jeśli tylko mieszkacie ze sobą, nawet jeśli macie dzieci, nie uprawnia to Was do udziału w programie.

Oboje partnerów musi być urodzonych 6 kwietnia 1935 roku lub później (jeśli jedno z Was lub oboje urodziliście się przed tą datą, możecie się ubiegać o Married Couple’s Allowance).

Jedno z Was musi być podmiotem niebędącym płatnikiem (non-taxpayer), co oznacza, że dochód tej osoby nie może przekraczać progu dla osobistej kwoty wolnej od podatku (Personal Allowance). W roku podatkowym 2015/2016 oznacza to dochód niższy niż £10,600, natomiast w roku 2016/2017 – niższy niż £11,000.

Drugi partner musi być podatnikiem płacącym stawkę zasadniczą (basic rate taxpayer). W roku podatkowym 2015/2016 oznacza to dochód niższy niż £42,385, a w roku 2016/2017 – niższy niż £43,000.

 

Jak ubiegać się o ulgę podatkową dla małżeństw?

Możesz się ubiegać o ulgę podatkową dla małżeństw (Marriage Allowance) poprzez stronę internetową HMRC lub przez telefon pod numerem 0300 200 3300.

Potrzebne będą oba Wasze numery ubezpieczenia społecznego (National Insurance) oraz numer ID podmiotu niebędącego płatnikiem. To podmiot niebędący płatnikiem jest stroną, która powinna składać wniosek.

HMRC poinformuje Was, czy spełniacie warunki do uzyskania ulgi podatkowej w roku podatkowym 2016/2017 oraz czy możecie także otrzymać taką ulgę za rok 2015/2016.

Najczęściej ulga podatkowa dla małżeństw będzie płacona poprzez skorygowany kod podatkowy odbiorcy. Strona transferująca także dostanie nowy, skorygowany kod podatkowy na ten rok.

Ulga podatkowa dla małżeństw będzie naliczana do czasu, aż z niej zrezygnujecie lub poinformujecie HMRC, że zaszły pewne okoliczności (np. rozwód lub śmierć jednego z partnerów).

easy solution accounting

Polskie Biuro Księgowe

Easy Solution Accounting

www.essaccounting.co.uk
więcej o southampton.pl M

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji?

Większość Polaków pracuje na niskopłatnych stanowiskach, często znacznie poniżej swoich kwalifikacji i umiejętności. Jak informuje Ośrodek Badań nad Migracjami UW, 30% naszych rodaków wykonuje prace wymagające niskich, a 40% zaledwie średnich kwalifikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 + three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.