HOME / PORADNIKI / UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE – dlaczego warto je mieć?

UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE – dlaczego warto je mieć?

UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE - dlaczego warto je mieć?


UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE – dlaczego warto je mieć?

UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE W UK JEST TAŃSZE… NIŻ MYŚLISZ!

Ubezpieczenie na życie (Life Cover lub Life Insurance) zabezpiecza przyszłość finansową najbliższych ubezpieczonego, w przypadku jego śmierci. Stąd coraz większa rzesza Polaków przebywających na stałe w Wielkiej Brytanii, decyduje się na taką formę ochrony. Ubezpieczenie na życie pozwala bowiem zabezpieczyć finansowo nie tylko naszą rodzinę, ale również majątek który posiadamy.

Ubezpieczenie na życie (Life Cover lub Life Insurance) zabezpiecza przyszłość finansową najbliższych ubezpieczonego, w przypadku jego śmierci. Stąd coraz większa rzesza Polaków przebywających na stałe w Wielkiej Brytanii, decyduje się na taką formę ochrony. Ubezpieczenie na życie pozwala bowiem zabezpieczyć finansowo nie tylko naszą rodzinę, ale również majątek który posiadamy.

Szeroką ofertę ubezpieczeń na życie, proponują liczne towarzystwa ubezpieczeniowe, a także doradcy finansowi. Dwa warianty najczęściej wybierane przez klientów, niezależnie od firmy, to zwykłe ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie na życie z opcją ubezpieczenia od chorób krytycznych”. Nawiasem mówiąc, ubezpieczenie od chorób krytycznych – w Anglii zwane „Critical Illness Cover” – można również przetłumaczyć jako ubezpieczenie od chorób ciężkich. Warto wspomnieć, że każde angielskie ubezpieczenie na życie zawiera w sobie gratisowo ubezpieczenie od chorób śmiertelnych – Terminall Illness Cover. Wspomniane zabezpieczenie od chorób śmiertelnych, zobowiązuje ubezpieczyciela do wypłaty świadczenia jeszcze za życia ubezpieczonego, jeśli lekarz stwierdzi, że ubezpieczony nie przeżyje więcej niż 12 miesięcy.

Uwaga! Nie należy mylić, co się często zdarza, darmowej opcji ubezpieczenia od chorób śmiertelnych z chorobami krytycznymi. Ta ostatnia, to dodatkowo płatna opcja zabezpieczająca nas od chorób krytycznych, takich jak np.: rak, zawał, wylew itp. W zależności od warunków towarzystwa ubezpieczeniowego, chorób na liście może być od 40 do 166.

Dla kogo i od czego zależy składka?

Warunkiem przystąpienia do ubezpieczenia w UK jest wymóg bycia rezydentem podatkowym. Popularnym jest również stwierdzenie, że „ubezpieczenie kupuje się wiekiem i zdrowiem”, gdyż te dwa kryteria istotnie wpływają na cenę polisy. Najczęściej wiek wstępu wynosi 18 lat, a górna granica jest ustalona na 65 lat – zdarza się również dopuszczanie do ubezpieczenia starszych osób. Oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, mogą się bardzo różnić pod tym względem między sobą, zawsze należy zapoznać się z ogólnymi warunkami umowy lub skonsultować się ze specjalistą.

Do istotnych czynników, branych pod uwagę przy ustalaniu składki, zalicza się również przebyte choroby, operacje, rodzaj wykonywanej pracy oraz – nie mniej istotne – czy osoba która chce się ubezpieczyć pali papierosy? Osoba niepaląca w oczach towarzystwa ubezpieczeniowego w UK, to taka, która nie miała styczności z nikotyną pod żadną postacią przez min 12 miesięcy. Ważne jest także na jaki rodzaj ubezpieczenia na życie się zdecydujemy. Inna stawka będzie obowiązywać w przypadku ubezpieczenia na życie na dany okres (Term Life Insurance), inna w przypadku ubezpieczenia dożywotniego (Whole Of Life).

Rodzaje Life Cover

Term Life Insurance, to nic innego jak terminowe ubezpieczenie na życie. Jest to jedna z najprostszych form ochrony. Ubezpieczony opłaca składki w systemie miesięcznym lub rocznym. Ubezpieczenia terminowe, są najczęściej zawierane na 10, 20 lub 30 lat – istnieje oczywiście możliwość przedłużenia ubezpieczenia. Przy tym ubezpieczeniu, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeśli śmierć ubezpieczonego nastąpi w okresie trwania polisy(ubezpieczenia).

Kolejną wspomnianą możliwością jest ubezpieczenie Whole Of Life. Jak sama nazwa wskazuje, odszkodowanie będzie wypłacone niezależnie od tego kiedy nastąpi śmierć ubezpieczonego, gdyż polisa chroni nas przez całe życie. Składki są najczęściej opłacane w systemie miesięcznym lub rocznym.

Inną możliwością jest ubezpieczenie wspólne (Joint Life Insurance), na przykład małżonków lub partnerów. Jest to nieznacznie tańsza opcja niż oddzielne ubezpieczenie na życie, jednakże odszkodowanie wypłacane jest tylko raz, w przypadku śmierci jednego z partnerów – tego który umrze wcześniej. Warto nadmienić, iż w razie śmierci obojga partnerów w tym samym momencie, np. w wypadku, ubezpieczyciel przyjmie, że jako pierwsza zmarła osoba starsza.

Istnieją także różne rodzaje ubezpieczenia na życie, w których suma ewentualnego odszkodowania w razie śmierci, rośnie z roku na rok (Increasing Term Life Insurance). Składki przy takim ubezpieczeniu są oczywiście wyższe, lecz również kwota wypłacona rodzinie po śmierci ubezpieczonego, jest wyższa. Można także ubezpieczyć się na życie malejąco (Decreasing Term Life Insurance). Jest to forma ubezpieczenia dla osób, które posiadają kredyt hipoteczny – kwota wypłaconego odszkodowania będzie pokrywać pozostałą do spłaty kwotę kredytu. Warto podkreślić, że niezależnie od rodzaju ubezpieczenia na życie, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania jeśli śmierć nastąpi w wyniku samobójstwa w przeciągu 1-2 lat od zawarcia ubezpieczenia lub jeżeli klient pisał nieprawdę wypełniając formularz medyczny.

Cena ubezpieczenia na życie w UK

Składki przy różnych typach ubezpieczenia na życie, mogą się bardzo różnić między sobą, w zależności od wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego i czynników opisanych wyżej. Generalnie składki zaczynają się od 5 £ miesięcznie, co oznacza że dzienny koszt utrzymania polisy wynosi 16 pensów – mniej niż za gazetę. Jest to mały wydatek biorąc pod uwagę korzyści płynące z tego tytułu. Świadomość, że rodzina będzie zabezpieczona w przypadku śmierci głównego żywiciela, jest tutaj koronnym argumentem. Tanie ubezpieczenie na życie w Anglii jest zatem możliwe, trzeba tylko znaleźć rzetelną firmę finansową.

Warto przyjrzeć się bliżej ofercie brytyjskich ubezpieczeń na życie. Można wybierać spośród wielu dostępnych wariantów i dostosować rodzaj ubezpieczenia do swoich potrzeb. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, można także zasięgnąć informacji w miejscu zatrudnienia – część pracodawców ubezpiecza swoich pracowników na wypadek przedwczesnej śmierci w miejscu pracy lub poza nim. Taka opcja również może być korzystna, ale najczęściej opiewa na bardzo małe sumy i należy także pamiętać, iż wygasa wraz z zakończeniem pracy dla danego pracodawcy.

Podsumowanie

Mnogość ubezpieczycieli i wielość wariantów ubezpieczenia na życie sprawia, że decyzja – „które ubezpieczenie wybrać?” – nie jest prosta. Na szczęście wiele firm finansowych oferuje swoje konsultacje „na koszt firmy”. Dlatego warto wybrać się do jednej z nich, gdyż z wielu ubezpieczycieli na rynku i z masy oferowanych produktów ubezpieczeniowych, firmy finansowe pomogą nam wybrać rozwiązanie, które najbardziej do nas pasuje. Przy tym, należy wystrzegać się wizyty u przedstawiciela konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, ponieważ taki przedstawiciel zaprezentuje nam ofertę tylko jednego ubezpieczyciela.

Pamiętajmy że korzystając z usług brokera musimy upewnić się, że jest to firma regulowana przez FCA (Financial Conduct Authority). Jest to dla nas zapewnienie, że firma działa legalnie, zgodnie z wymogami i standardami rynku brytyjskiego.

Warto również sprawdzić od jak dawna firma działa na rynku, jeżeli funkcjonuje od roku lub krócej, należy zachować ostrożność. Nie zaszkodzi też zapoznać się z IDD (Initial Disclosure Document), które powie nam więcej o zakresie usług oraz podstawach prawnych działalności firmy. Dokument ten powinien posiadać broker, z którym rozmawiamy. Wpisując więc w wyszukiwarkę np. „ubezpieczenie na życie Londyn” lub inne podobne hasło, należy zerknąć czy firma która nam się wyświetliła spełnia te podstawowe kryteria.

 

Profit Tree Limited
Źródło | www.profittree.co.uk

 

ODDZIAŁ SOUTHAMPTON

Aby uzyskać niezbędne informacje wystarczy skontaktować się z naszymi pracownikami w oddziałach w Southampton lub Londynie. Dla naszych klientów jesteśmy dostępni niemal w każdym zakątku Anglii.

PROFIT TREE – BIURO w SOUTHAMPTON

Profit Tree Ltd
Suite 42, 43&44, First Floor, Royal Mail House,
Terminus Terrace,
Southampton, SO14 3FD

Zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację:

Magdalena Ciężki 0775 8895 280

Katarzyna Dudała 07756 944 650

 

profittree-logo

Profit Tree Limited | Profit Tree Ltd FRN 575562 is Registered Introducer of directly authorised and regulated company Profit Tree Finance Ltd FRN 553266 / 1st Floor, 96-98 King Street, Hammersmith, London, W6 0QW / Company No. 07309754, www.profittree.co.uk, Tel. 02071833604, [email protected]
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Jak zmniejszyć koszt pożyczki

Jak zmniejszyć koszt pożyczki?

Jak zmniejszyć koszt pożyczki? W obecnych czasach jest coraz pewniejsze, że z jakieś pożyczki skorzystasz. Bo przecież na tym banki i inne firmy pożyczkowe zarabiają. I gdziekolwiek nie spojrzysz, to łatwo Ci będzie znaleźć reklamę jakieś formy zadłużenia. A dług kosztuje. Jak radzić sobie z pożyczką, gdy się taką posiada?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.