HOME / PORADNIKI / Jak kupić tanie ubezpieczenie samochodu w UK

Jak kupić tanie ubezpieczenie samochodu w UK

tanie ubezpieczenie samochodu w UK

Tanie ubezpieczenie samochodu w UK?

Nie wiem czy śledzicie tą sprawę, ale od kilku miesięcy towarzystwa ubezpieczeniowe zaczęły gwałtownie podwyższać składki za ubezpieczenie samochodu w UK. Winą za ten stan rzeczy obarczają wyższe podatki od ubezpieczeń ale chyba nie do końca jest to prawdziwy powód. tanie ubezpieczenie samochodu w UK

Podatki wzrosły bowiem zaledwie o 3.5% natomiast składki często o kilkadziesiąt. Ponieważ pod koniec maja muszę odnowić ubezpieczenie swojego samochodu, zastanawiałem się czy i mnie dotkną te podwyżki. Miałem nadzieję, że z uwagi na kolejny rok zniżek za bezwypadkową jazdę i coraz niższą wartość auta jestem bezpieczny. Niestety, po przeczytaniu propozycji odnowienia polisy okazało się, że składka na kolejny rok wzrosła o ponad 34% 🙁

Firmą, która rok roku temu ubezpieczyła samochód był Swinton (właściwie jest to broker, ubezpieczycielem był tak naprawdę Highway Insurance). Roczna składka po zastosowaniu 6-letniej zniżki NCB kosztowała £214.79. W tym roku za identyczne ubezpieczenie z kolejnym rokiem NCB firma chciała aż £287.45.

Może odrobinę przesadzam i ta podwyżka nie jest aż tak znacząca, ale niemal dla zasady postanowiłem poszukać firmy, która zaoferuje lepsze warunki. Bo niby dlaczego miałbym płacić o 34% więcej skoro nie miałem żadnej stłuczki?

Przy okazji zachęcam wszystkich czytających ten wpis do takiej postawy. Wiele osób akceptuje warunki zaproponowane przy odnowieniu polisy. To błąd ponieważ znaną „taktyką” stosowaną przez wiele firm (nie tylko towarzystw ubezpieczeniowych ale również dostawców internetu, energii, banki, itp) jest proponowanie korzystnych warunków wyłącznie nowym klientom i zapominanie o starych. Dzieje się tak z uwagi na „inercję” klientów, ludziom brakuje energii na dokonanie zmian i zgadzają się na niekorzystne warunki. Możemy być jednak bardziej aktywni, poszukać lepszej oferty i wybrać nowe towarzystwo ubezpieczeniowe, dostawcę czy bank. Oczywiście, po pewnym czasie i ta firma zmieni warunki. Co wtedy robimy, zgadzamy się i trwamy w niekorzystnym układzie? Nic podobnego! Ponownie szukamy lepszego rozwiązania i po raz kolejny stajemy się nowym klientem gdzie indziej.

Krok 1 : Negocjacje z brokerem

Właśnie tak zrobiłem ale zanim rozpocząłem poszukiwania, zadzwoniłem szybko do Swinton aby negocjować niekorzystną cenę. Wiele nie ugrałem ale obniżono mi cenę polisy o £25 czyli do £262.45. Byłem jednak przekonany, że może być jeszcze taniej, dlatego zacząłem sprawdzać ceny online.

Krok 2 : Sprawdzenie cen w porównywarce polis

Kolejnym krokiem było odwiedzenie Confused.com*, znanej porównywarki polis samochodowych (i kilku innych produktów). Wpisałem dane samochodu i kierowcy i po chwili otrzymałem wyceny od 122 firm. Niestety, w najtańszej firmie roczne ubezpieczenie kosztowało niemal identycznie jak w Swinton bo £262.23.

Krok 3 : Wycena na stronie najtańszej firmy

Najtańszą firmą był Halifax i przez moment wydało mi się, że to koniec mojej przygody z szukaniem taniej polisy. Pomyślałem sobie jednak, że ponieważ jestem klientem Halifax to warto zobaczyć ile zapłaciłbym kupując ubezpieczenie bezpośrednio. Za umieszczenia ofert w porównywarkach cen towarzystwa ubezpieczeniowe przecież coś płacą, być może kupując bezpośrednio byłoby taniej? Zalogowałem się do bankowości internetowej Halifaxu, odnalazłem sekcje ubezpieczenia i zrobiłem porównanie. Proponowana cena wyniosła £207.54 🙂 czyli taniej niż w poprzednim roku.

Było to ubezpieczenie Third party, fire and theft. Paradoksalnie czasami lepsza polisa Comrehensive może być tańsza. Sprawdziłem to i okazało się, cena za Comprehensive jest minimalnie droższa i wynosi £210.89. Do ubezpieczenia terminu wygaśnięcia polisy pozostało jeszcze dwa tygodnie i jeżeli tylko znajdę czas, to spróbuję poprawić ten wynik.

Reasumując, pomimo sporych podwyżek cen ubezpieczeń na rynku, poświęcając na porównywanie ofert, powiedzmy, pół godziny udaje się znaleźć równie tanią polisę jak poprzednio.

Sposobów na tańsze ubezpieczenie samochodu w UK jest znacznie więcej. Podstawową zasadą jest jednak chęć oszczędzenia pieniędzy i determinacja w znalezieniu tańszej polisy. Poniżej przedstawię jeszcze kilka innych pomysłów na obniżenie składek, z których również warto moim zdaniem skorzystać.

Sposoby na tańsze ubezpieczenie samochodu w UK

 • Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń i sprawdź oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Już o tym pisałem powyżej, ale to naprawdę bardzo ważne, nie akceptujmy automatycznie warunków przy odnowieniu polisy, sprawdźmy co oferuje konkurencja! Porównanie ofert jest bardzo łatwe i robiąc je w ciągu sekund uzyskujemy informacje od około 120 firm, co gwarantuje niską cenę składki. Oto adresy kilku stron gdzie możemy zrobić porównanie: Confused.com*, GoComapre.com*, Comparethemarket.comMoneysupermarket.com. Każda ze stron współpracuje z nieco odmienną grupa firm ale zrobienie już jednego porównania pomoże w odkryciu tańszych składek.
 • Za ubezpieczenie płać za rok z góry, wyjątkiem są sytuacje, w których wiesz, że niebawem wyjedziesz z UK. Jeżeli zamierzasz pozostać w kraju przez kolejny rok, zapłać z góry – unikniesz odsetek, które średnio o 20% podwyższają cenę ubezpieczenia (Kwikfit Insurance nalicza odsetki w wysokości 107 APR!). Jeżeli nie masz dostępnej gotówki, nie masz innego wyjścia jak płatności miesięczne, ale w ciągu 12 miesięcy odłóż wymaganą kwotę pieniędzy i za rok zawsze zapłać z góry.
 • Nie wszystkie firmy są dostępne przez porównywarki cen. Jeżeli masz więcej czasu po sprawdzeniu cen w porównywarce cen odwiedź trzy dodatkowe firmy i zrób wycenę: AVIVA*,Direct Line i Zurich.
 • Ostatnim miejscem, które warto odwiedzić w poszukiwaniu tanich polis są strony typu cashback. Największe tego typu strony w UK to Top Cashback* i Quidco*. Kupując ubezpieczenie samochodu za pośrednictwem tych stron, otrzymujemy cashback czyli część wydanych pieniędzy.
 • Kilka firm ubezpieczeniowych w UK akceptuje zniżki za bezwypadkową jazdę z Polski. Ponieważ jeden rok zniżek może obniżyć cenę składki nawet o 30%, zdecydowanie warto to zrobić. Na stronie: Ubezpieczenie samochodu w UK a zniżki z Polski odnajdziesz listę firm. Aby przenieść zniżkę musisz mieć dokument potwierdzający okres bezwypadkowej jazy z polskiej firmy (oryginał lub tłumaczenie). Dokument powinien być nie starszy niż 2 lata. Uwaga, przed kupnem ubezpieczenia skontaktuj się z firmą w UK upewnij się, że zniżki z Polski zostaną zaakceptowane i dopiero po otrzymaniu potwierdzenia kup polisę. Pamiętaj też, że i tak warto porównywać wiele ofert ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe akceptujące zniżki może i tak być droższe, niż to, które ich nie akceptuje.
 • Robiąc porównanie w porównywarkach cen sprawdź ceny ubezpieczenia Comprehensiveoraz Third party, fire and theft. Z reguły podstawowe ubezpieczenie (Third party) jest tańsze ale zdarzają się wyjątki.
 • Nie czekaj z porównaniem zbyt długo, zrób je na 4 tygodnie przed wygaśnięciem aktualnej polisy. Firmy lubią podwyższać ceny ubezpieczenia przed datą rozpoczęcia polisy.
 • Dobrym pomysłem, który z reguły zmniejsza cenę premium jest ubezpieczenie się razem z inną osobą, która jest doświadczonym kierowcą i ma długą zniżkę no claim bonus. Może być to członek rodziny, partner życiowy albo znajomy, który sporadycznie korzysta z samochodu. Nie możemy jednak umieścić takiej osoby jako głównego kierowcy, byłoby to tzw. fronting, oszustwo ubezpieczeniowe ścigane przez prawo.
 • Wymień prawo jazdy na brytyjskie, możesz to zrobić na stronie Exchange a foreign driving licence płacąc £43. Ten wydatek powinien zwrócić się w ciągu pierwszych dwóch lat ale uwaga: w kilku towarzystwach osoby z europejskim prawem jazdy płacą mniej więc najlepiej sprawdź to w trakcie porównania polis.
 • Okazuje się, że na cenę składki ma również wpływ nasz wykonywany zawód. Czasami to samo zajęcie jest inaczej nazywane i nazwa ma wpływ na cenę składki. Wypróbuj Car Insurance Job Picker i sprawdź czy wpisując pokrewny zawód uzyskasz zniżkę. Oczywiście rób to z głową i wybieraj wśród zawodów, które rzeczywiście wykonujesz.
 • Negocjuj cenę ubezpieczenia. Jeżeli chcesz zostać w tej samej firmie, nie akceptuj nowych warunków umowy. Zrób porównanie na porównywarce cen, zadzwoń do firmy i poproś taką samą składkę jak najniższa w porównywarce cen. Nawet jeśli nie uda Ci się osiągnąć tej ceny jest niemal pewne, że uzyskasz jakąś zniżkę.
 • Kupując ubezpieczenie nie zawyżaj ilości mil, którą co roku jeździsz, mniej mil = niższe ubezpieczenie. To ile przejechałeś w danym roku możesz sprawdzić online stronie: Check the MOT history of a vehicle.
 • Zastanów się czy dobrym sposobem na zmniejszenie składki nie jest przypadkiem podwyższenie kwoty Excess. Jest to kwota, którą będziesz musiał zapłacić w razie kolizji, ale wyższy excess = niższa składka. Jest to trochę ryzykowne, ale jeżeli jeździsz spokojnie albo mało to czasami warto to zrobić.

Mam nadzieję, że te wskazówki pozwolą Ci na tańsze ubezpieczenie swojego samochodu. Jeżeli coś pominąłem i znasz jakiś inny, skuteczny sposób na obniżenie składek, opisz je w komentarzu poniżej. Dzięki z góry! tanie ubezpieczenie samochodu w UK

Dodatkowe pytania? Chętnie na nie odpowiemy.

Wioletta Tchórzewska 07824 162 886

Katarzyna Dudała 07756 944 650

Cezary Nowak 07863 819052

 

https://www.smartpolak.co.uk/

Jeśli masz problemy z językiem angielskim zawsze możesz skorzystać z usług Polskiego Brokera Ubezpieczeniowego Profit Tree, który pomoże w doborze najlepszego ubezpieczenia Twojego samochodu. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

 

więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji?

Większość Polaków pracuje na niskopłatnych stanowiskach, często znacznie poniżej swoich kwalifikacji i umiejętności. Jak informuje Ośrodek Badań nad Migracjami UW, 30% naszych rodaków wykonuje prace wymagające niskich, a 40% zaledwie średnich kwalifikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen − 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.