HOME / PORADNIKI / NAUKA I EDUKACJA / Jak szybko uczyć się angielskich słówek?

Jak szybko uczyć się angielskich słówek?

Jak szybko uczyć się angielskich słówek?


Jak szybko uczyć się angielskich słówek?

Dzisiaj lista kilku sposobów i pomysłów na szybsze zapamiętywanie angielskich słówek. Dzięki nim łatwiej opanujesz słówka i zwroty i szybciej poznasz język.

Niestety nie jestem poliglotą ale po kilkunastu latach nauki różnych języków obcych udało mi się wypracować dosyć skuteczny sposób na zapamiętywanie nowych słówek. Chciałbym się z nim z Tobą podzielić. Oczywiście każdy uczy się nieco inaczej i to co działa w moim przypadku niekoniecznie zadziała w Twoim. Dlatego ważne jest abyś eksperymentował/a i znalazł/a najbardziej skuteczny styl nauki. Oto lista 7 punktów, które mogą Ci pomóc.

Ucząc się angielskich słówek miej świadomość, że ten proces nie wystarczy aby płynnie mówić po angielsku. Żadna metoda nauki nie zastąpi aktywnej komunikacji z żywym człowiekiem nie ograniczaj się więc do wyłącznie do wkuwania słówek. Korzystaj z innych metod nauki i jak najczęściej rozmawiaj po angielsku z kolegami z pracy, przyjaciółmi, sąsiadami, etc. Jeżeli dopiero myślisz o wyjeździe do UK, znajdź partnera do rozmowy. Te strony Ci w tym pomogą: Italki, Mixxer czy Conversation Exchange.

 

#1: Ucz się w kontekście

Nauka przypadkowych słówek jest trudna ponieważ aby coś na trwale znalazło się pamięci musi stanowić dla naszego mózgu pewną logiczna całość. Staraj się więc dzielić słownictwo w oparciu o jakieś kryteria aby wprowadzić ład i porządek do zapamiętywanego materiału. Dobrym pomysłem jest korzystanie z książki czy podręcznika i zapamiętanie wszystkich słówek i zwrotów z „przerabianego” materiału. Innym sposobem jest uczenie się słownictwa przydatnego w określonej sytuacji, np. wizycie w banku, rozmowie w sprawie pracy, rozmowie o rodzinie, itp.

#2: Ucz się popularnych słówek i zwrotów

Twoim celem jest poznanie języka obcego a nie nauka słówek! Osiągniesz ten cel wcześniej, jeśli w pierwszej kolejności nauczysz się popularnego słownictwa. Język angielski zawiera ponad milion słów ale okazuje się, że ludzie w mowie potocznej używają zaledwie kilku tysięcy. Ucząc się skup się na najbardziej popularnych słowach i zwrotach, ułatwi to i przyspieszy komunikację.

Listy z najbardziej popularnymi angielskimi słowami odnajdziesz na: Most common words in English, The 500 Most Commonly Used Words in the English i 6,000 most frequently used English words. Istnieje kilka aplikacji w oparciu właśnie o popularne słowa, np. English Words prezentuje 2801 najbardziej popularnych słów, których znajomość pozwoli na opanowanie 90% języka angielskiego. Ucząc się popularnych słówek nie zapominaj o punkcie 1 i wprowadzaj do materiału jakiś porządek, np. opanuj na początku same czasowniki albo podziel rzeczowniki na różne klasy.

#3: Zdania lepsze niż słówka

Lepiej zapamiętywać całe zdania a nie pojedyncze słowa. Pamiętając całe zdania możemy łatwiej zastosować je w codziennej komunikacji. Są to jak gdyby gotowe do użycia, zbudowane i czekające na użycie części języka.

Oczywiście słówka są również ważne ponieważ pomogą nam w modyfikacji poznanych wcześniej zdań. Pamiętając zdanie „W sobotę rano idę pograć w golfa” i znając nazwy pozostałych dni tygodnia lub nazwy innych sportów, możemy łatwo zbudować różne zdania (W środę rano idę pograć w piłkę).

#4: Korzystaj z programów i aplikacji stosujących spaced repetition

Bardzo ważny punkt! Chodzi o programy i aplikacje, które przyspieszają proces uczenia się poprzez wyświetlanie częściej słówek, których nie zapamiętaliśmy i rzadsze wyświetlanie słów, które już pamiętamy. Stosując takie programy nie marnujemy czasu na zapamiętywanie słówek, które już znamy i skupiamy się na nauce tych, których jeszcze nie pamiętamy. Moim ulubionym programem tego typu jest Anki ale część osób preferuje Memrise lub polskie Supermemo.

#5: Używaj multimediów

Bardzo ważnym elementem, przyspieszającym naukę są różnego rodzaju multimedia: dźwięki, filmy, różne kolory, obrazki i ilustracje. Wszystko co bardziej nas interesuje, łatwiej zapamiętać. Jeżeli sam przygotowujesz fiszki lub inne materiały do nauki, spróbuj wzbogacić multimediami. Angielski nie jest językiem fonicznym i związek między słowem pisanym a mówionym jest dosyć luźny dlatego zawsze warto dołączać dźwięki. Słuchając dźwięków szybciej zapamiętujemy słówko i będziemy wiedzieć jak je wymówić.

Skąd brać dźwięki do materiałów, których się uczymy? Jest kilka różnych metod, jeżeli stosujecie Anki to obejrzyjcie ten krótki filmik, w którym mówię o kilku:

 

#6: Systematyczność to podstawa

Niestety nie ma efektywnej nauki języków obcych bez pewnej systematyczności. Lepiej poświęcić na naukę 10 minut dziennie i uczyć się codziennie niż jedną godzinę raz w tygodniu. Zauważyłem też u siebie, że bycie zbyt ambitnym przeszkadza w wyrobieniu sobie nawyku systematycznej nauki. Jeżeli jesteś super ambitny i chcesz zapamiętać codziennie 20-30 nowych słów, to jest spora szansa, że twoja nauka potrwa zaledwie kilka dni i szybko znajdziesz bardziej pasjonujące zajęcie niż wkuwanie słówek 🙂 Zmniejsz liczbę słówek do 5 dziennie, nauka będzie znacznie łatwiejsza i sprawi większą przyjemność. Zapamiętanie zaledwie 5 słówek dziennie wydaje się niewielką ilością ale po dwóch latach poznamy w ten sposób ponad 3.5 tysiąca słów czyli niemal 100% używanego języka.

#7: Ucz się wieczorem, pij dużo wody i … biegaj 🙂

Nie wiem czy to prawda ale z kilku źródeł słyszałem o innych, mniej konwencjonalnych pomysłach, które pomagają podobno w szybszym zapamiętywaniu. Nauka tuż przed snem jest ponoć dosyć skuteczna, ponieważ mózg w czasie nocy wypoczywa i łatwiej „wchłania” nowe informacje. Podobnie z byciem odpowiednio „nawodnionym” :), zdaniem części naukowców picie dużej ilości wody pomaga w szybszym zapamiętywaniu. Ostatnio czytałem też, że regularne bieganie na świeżym powietrzu może również pomóc, prawdopodobnie chodzi o lepsze ukrwienie i dotlenienie mózgu. Może warto połączyć te wszystkie trzy pomysły w jeden czyli biegać przed snem ucząc się jednocześnie i spożywając duże ilości wody. Warto spróbować!

To wszystko tym razem, jak wspomniałem są to metody, z których sam korzystałem i które się sprawdzają. Bardzo interesuje mnie, jak Ty zapamiętujesz nowe słówka i czy w ogóle poświęcasz na to swój wolny czas. Daj mi znać o tym w komentarzu poniżej. Dzięki z góry!

https://www.smartpolak.co.uk/

 
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Sprowadzenie do Polski zwłok lub prochów

Sprowadzenie do Polski zwłok lub prochów

W celu sprowadzenia z zagranicy zwłok lub prochów wymagane jest pozwolenie, które wydaje starosta lub prezydent miasta właściwy ze względu na planowane miejsce pochówku zwłok lub prochów oraz zaświadczenie na sprowadzenie zwłok lub prochów (szczątków) do kraju wydane przez konsula.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine − four =