HOME / PORADNIKI / Sprowadzenie do Polski zwłok lub prochów

Sprowadzenie do Polski zwłok lub prochów

Sprowadzenie do Polski zwłok lub prochów


W celu sprowadzenia z zagranicy zwłok lub prochów wymagane jest pozwolenie, które wydaje starosta lub prezydent miasta właściwy ze względu na planowane miejsce pochówku zwłok lub prochów oraz zaświadczenie na sprowadzenie zwłok lub prochów (szczątków) do kraju wydane przez konsula.

Zaświadczenie na sprowadzenie zwłok lub prochów (szczątków) do Polski wydawane jest przez konsula na podstawie pozwolenia starosty lub prezydenta miasta. Z wnioskiem o wydanie takiego pozwolenia może zwrócić się do starosty lub prezydenta miasta rodzina zmarłego lub upoważniony do tego zakład pogrzebowy. Po wydaniu pozwolenia, należy przekazać je do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie faxem na numer: 0044 207 8228 945, mailem na adres: [email protected] lub w inny sposób np. osobiście.

W celu sprowadzenia do Polski zwłok niezbędne jest skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w międzynarodowym transporcie zwłok. Międzynarodowa firma pogrzebowa pomoże również w transporcie prochów. Co do zasady, urna z prochami może być przewieziona dowolnym środkiem transportu, w warunkach zapewniających poszanowanie szczątków, np. samochodem prywatnym oraz w formie bagażu podręcznego – szczegółowe zapisy regulują regulaminy linii lotniczych.

Transport zwłok

Oprócz pozwolenia starosty lub prezydenta miasta należy przedłożyć oryginały następujących dokumentów:

1. akt zgonu

2. zaświadczenie medyczne, że zgon nie miał związku z chorobą zakaźną (Free From Infection)

3. zaświadczenie zakładu pogrzebowego zajmującego się transportem, że zwłoki zostały włożone do metalowej trumny, zawierającej na dnie warstwę substancji chłonnej o grubości co najmniej 5 cm, a trumna metalowa została dokładnie zalutowana i włożona do drewnianej skrzyni w taki sposób, aby nie mogła się w niej poruszać. W przypadku braku możliwości osobistej wizyty w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Londynie, oryginały ww. dokumentów można wysłać pocztą dołączając czek lub postal order wystawiony na „Embassy of the Republic of Poland” na kwotę 46,50 GBP

Transport prochów

Oprócz pozwolenia starosty lub prezydenta miasta należy przedłożyć oryginały następujących dokumentów:

1. akt zgonu;

2. zaświadczenie o kremacji zwłok;

3. zaświadczenie zakładu pogrzebowego, że prochy zostały umieszczone w szczelnym, odpornym na uszkodzenia pojemniku.

W przypadku braku możliwości osobistej wizyty w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Londynie, oryginały ww. dokumentów można wysłać pocztą dołączając czek lub postal order wystawiony na „Embassy of the Republic of Poland” na kwotę 46,50 GBP.

W przypadku podjęcia przez rodzinę zmarłego decyzji o niesprowadzeniu zwłok do Polski, pochówek odbywa się zgodnie z prawem miejscowym.

 
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji?

Większość Polaków pracuje na niskopłatnych stanowiskach, często znacznie poniżej swoich kwalifikacji i umiejętności. Jak informuje Ośrodek Badań nad Migracjami UW, 30% naszych rodaków wykonuje prace wymagające niskich, a 40% zaledwie średnich kwalifikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.