HOME / FIRMA I BIZNES / Czy samozatrudniony może zatrudnić pracownika?

Czy samozatrudniony może zatrudnić pracownika?

Czy samozatrudniony może zatrudnić pracownika


Czy samozatrudniony może zatrudnić pracownika?

Marta z Birmingham: Witam. Mam takie, może głupie, pytanie, ale nigdzie nie mogę na nie znaleźć odpowiedzi. Jestem samozatrudniona, prowadzę działalność jako sole trader i chciałabym zatrudnić pracownika, ale nie wiem, czy mogę. Wydaje mi się, że „sole” oznacza, że mam działać sama. Jak więc zatrudnić kogoś? Czy mam przerobić firmę na Limited?

 

Szanowna Pani Marto,

W naszej działalności w zakresie doradztwa biznesowego mówimy, że nie ma pytań głupich. Są tylko trudne pytania, na które nie wszyscy potrafią odpowiedzieć.

Jeśli chodzi o samozatrudnienie, to określenie „sole” rzeczywiście może być w tym wypadku mylące. Chodzi w nim jednak o to, że Pani sama jest w całości odpowiedzialna za swoją firmę, że nie ma Pani partnerów biznesowych, wspólników. Jako osoba samozatrudniona, sole trader, może Pani natomiast zatrudniać pracowników jak każda inna firma. Nie ma żadnych ograniczeń liczbowych ani prawnych. Są jednak następujące wymogi  w tym zakresie:

  • ubezpieczenie odpowiedzialności pracodawcy – Employer’s Liability. Musi Pani dla swojej firmy wykupić ubezpieczenie pracownika od chorób i wypadków, będących wynikiem wykonywania obowiązków służbowych. Minimalna suma ubezpieczenia to 5 milionów funtów, a cena takiego ubezpieczenia uzależniona jest od typu działalności – więcej będzie kosztowało firmę budowlaną, gdzie pracownik może spaść z drabiny, z rusztowania itp., niż na przykład firmę komputerową. Certyfikat ubezpieczenia odpowiedzialności pracodawcy musi być wywieszony w miejscu pracy tak, aby był widoczny dla pracowników i inspektorów, ale nie muszą widzieć go klienci. Jeśli myśli Pani o zatrudnieniu w firmy kogoś z najbliższej rodziny (matka, ojciec, mąż, dziecko), to będzie Pani zwolniona z tego obowiązku. W innym przypadku – jest to ubezpieczenie obowiązkowe. Dla firm Limited obowiązkowe nawet wtedy, gdy dyrektorzy zatrudniają członków najbliższej rodziny.
  • rejestracja jako płatnik w systemie PAYE i rozliczanie pracowników zgodnie z tym systemem, czym się zajmą profesjonalni księgowi za naprawdę przystępną cenę.
  • przestrzeganie stawek National Minimum Wage

Jeśli nie chce Pani dodatkowych formalności i kosztów, to również może Pani wynająć podwykonawcę, który – jako samozatrudniony – również będzie wykonywał usługi dla Pani, a wystawiał faktury. Taka osoba nie jest już pracownikiem, a tylko kooperentem, oferującym swoje usługi różnym firmom.

Jeśli na początku nie jest Pani pewna, czy zatrudnić pracownika na cały czy część etatu, można rozważyć możliwość zaoferowania mu kontraktu typu „zero hours”. W umowie o pracę nie zapewnia Pani pracownikowi żadnej liczby stałych godzin tygodniowo – jest to zero, ale płaci Pani tylko za przepracowane przez pracownika godziny. Dzięki temu może Pani kazać pracownikowi pracować wtedy, gdy jest dla niego praca, a zwolnić go do domu, gdy pracy już w danym dniu dla niego nie ma. Kontrakty na zerowe godziny to bardzo korzystna opcja dla przedsiębiorców – nie płacą oni pracownikowi ani za chorobowe, ani za urlopy, a jedynie za autentycznie przepracowane godziny. Pracownik musi jednak zgodzić się na takie zasady, podpisując umowę o pracy.

Polish Matters Consulting Limited
www.facebook.com/PolishMattersConsultingLtd
tel. 01670 33 65 44
[email protected]


Jeśli potrzebujesz porady biznesowej, umów się na godzinną konsultację biznesową w cenie 42 funtów (35.00 + VAT).

Czy samozatrudniony może zatrudnić pracownika?
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

2 lata wsparcia dla polskich przedsiębiorców Polish Hub Bournemouth

2 lata wsparcia dla polskich przedsiębiorców Polish Hub Bournemouth

Polish Business Hub – społeczność biznesowa zrzeszająca lokalnych polskich przedsiębiorców świętowała w listopadzie swoje drugie urodziny. Działające na południu Anglii stowarzyszenie wspiera polskie firmy i umożliwia im dostęp do nowych możliwości, wiedzy biznesowej oraz cennych kontaktów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 + eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.