HOME / FIRMA I BIZNES / Prawda o hajsiku o której nikt nie mówi.


Prawda o hajsiku o której nikt nie mówi.

Prawda o hajsiku o której nikt nie mówi.

Wyobraź sobie, że trzymasz w ręku banknot o nominale £10. Dobrze się mu przyjrzyj i powiedz co widzisz. Odpowiesz, że to kawałek papieru o niezbyt dużych wymiarach z twarzą Królowej Elżbiety II. Dobra odpowiedź, ale pozwól, że powiem ci co ja widzę. Widzę godzinę pracy barmana, półtorej godziny pracy niewykwalifikowanego pracownika, pół godziny pracy informatyka i dziesięć minut pracy tatuażysty.

Kiedy przyjrzę się dokładniej jestem w stanie dodatkowo zauważyć dziesięć litrów mleka, pięć tanich koszulek czy ebooka sprzedawanego w sklepie internetowym. Podsumowując, z jednej strony widzę czas, a z drugiej widzę produkt. Jeśli głębiej się nad tym drugim zastanowimy, to dojdziemy do wniosku, że koszulka jest wynikiem czyjejś pracy nad półproduktem, który z resztą też jest wynikiem czyjejś pracy nad surowcem, a ten z kolei również został zdobyty przy pomocy czyjejś pracy nad wydobyciem lub pozyskaniem. Ebook jest tylko i wyłącznie wynikiem pracy, ale ma ogromną przewagę nad koszulką. Jest bardzo łatwo powielany, więc w powiększenie ilości ebooków nie trzeba angażować dodatkowego czasu.

Teraz weźmy na warsztat sposoby robienia pieniędzy. Pomimo, że powyżej opisałem te same przykłady, których użyję tutaj, to dla lepszego zrozumienia tych zależności trzeba je ‘odwrócić’. Podstawowym sposobem zarobkowym stosowanym przez większość populacji jest zamiana swojego czasu na pieniądze, klasyczny model zatrudnienia, który jest tak prosty, że nie ma sensu dłużej się nad nim rozpisywać. Drugim sposobem jest zamiana skumulowanego w produkcie czasu na pieniądze i ten sposób występuje w dwóch wariantach. Produkt potrzebujący stałych inwestycji czasowych w jego powielenie i produkt, który tego nie wymaga.

Ten drugi jest łatwiejszy i tańszy w dystrybucji, ale należy pamiętać, że pierwszy produkt też może być produktem masowym, jednak wtedy należy również zwiększyć nakłady na dystrybucję. Kolejnym sposobem jest zamiana zgomadzonych pieniędzy na produkt i po czasie powtórną zamianę na pieniądze. Kiedy pisze się to w ten sposób brzmi to bardzo nieelegancko, ale właśnie na takich zasadach działa handel. Ostatnim sposobem są odsetki wypłacane cyklicznie w czasie od zgromadzonej kwoty, a na tych zasadach działają wszelkiego rodzaju pożyczki jak i również cała branża wynajmu dóbr, od płyt DVD/BluRay (chociaż nie wiem czy w dobie prężnie rozwijających się serwisów VOD istnieją jeszcze wypożyczalnie DVD/BluRay) po samochody czy nieruchomości.

Sam więc widzisz, że wszystko sprowadza się do czasu i na pewno znasz powiedzenie ‘czas to pieniądz’ ale teraz możesz sobie uświadomić prawdziwą głębię tego powiedzenia. Przypomnij sobie jednak, że trzymasz w ręku £10, więc w tym wypadku możesz również powiedzieć, że ‘pieniądz to czas’. Jeśli to powiedzenie rozwiniesz dalej, to dojdziesz do wniosku, że przy pomocy pieniędzy możesz oszczędzić czas.

 

Hugh Davin

 
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

2 lata wsparcia dla polskich przedsiębiorców Polish Hub Bournemouth

2 lata wsparcia dla polskich przedsiębiorców Polish Hub Bournemouth

Polish Business Hub – społeczność biznesowa zrzeszająca lokalnych polskich przedsiębiorców świętowała w listopadzie swoje drugie urodziny. Działające na południu Anglii stowarzyszenie wspiera polskie firmy i umożliwia im dostęp do nowych możliwości, wiedzy biznesowej oraz cennych kontaktów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.