HOME / Wydarzenia oraz Imprezy / Polska ‚Majówka’ – wydarzenie edukacyjno – informacyjne w Southampton


Polska Majówka w Southampton
Polska Majówka w Southampton

Polska ‚Majówka’ – wydarzenie edukacyjno – informacyjne w Southampton

Już w maju w Southampton odbędzie się Majówka – wydarzenie edukacyjno – informacyjne, podczas ktorego kilka organizacji i instytucji w tym EU Welcome, Lighthouse Project, No Limits oraz Hampshire Constabulary udzieli bezpłatnych porad. 

Tomasz Dyl rozmawia z Danutą Lenart z Carers in Southampton, organizatorem wydarzenia, o tym co znajdziemy w programie Majówki.

 

Skąd narodził się pomysł na organizację niniejszego wydarzenia?

Kilka razy w roku Carers in Southampton ma szansę na zorganizowanie przedsięwzięcia dla opiekunów. W przeszłości zorganizowaliśmy wieczorek informacyjny dla Polonii na Portswood oraz rozdawaliśmy kwiaty w Kościele Holy Family po mszy, aby podkreślić rolę opiekuna w naszej społeczności.

 

Majowka Southampton polonia Polacy Soton UK

 

Prawda jest taka, że w pewnym momencie naszego życia większość z nas będzie się kimś opiekować, bądź sami będziemy potrzebować wsparcia, dlatego ważne jest abyśmy wiedzieli gdzie i jaka pomoc jest dostępna w naszym mieście.
Na początku tego roku znów umożliwiono nam zorganizowanie eventu dla społeczności pochodzenia wschodnio-europejskiego. Ze wzdlędu na to, że wiele osób nadal nie idyntefikuje się jako opiekun (bo przecież jestesmy partnerami, rodzicami, dziećmi i jakże naturalne jest poczucie obowiązku wobec naszych bliskich) wiele osób poprostu nie rozumie po co i dlaczego jesteśmy w mieście.

Oprócz wątku opiekuńczego, osoby, z którymi współpracujemy często powatrzały ze zdziwieniem, że nie słyszały o innej pomocy dostępnej bezpłatnie w Southampton, a jest przecież kilka miejsc, do których możemy się udać jeżeli potrzebujemy pomocy z przeczytaniem listu, komunikacją z Urzedem Miasta bądź w sprawach związanych z mieszkaniem lub naszym zdrowiem. Polska Majówka w Southampton

 

Stąd narodził się pomysł, aby zorganizować zebranie dla serwisów i osób aktywnie włączonych w życie i pomoc naszym rodakom, które miało na celu zapoznanie i porozmawianie o tym, jak możemy współpracować aby pomóc Polonii w naszym mieście.

Spotkanie, które odbyło się w Tłusty Czwartek (23 lutego – przyp. red) okazało się sukcesem i wszyscy zgodnie stwierdzili, że potrzebna jest współpraca.

 

Eu Welcome Southampton Carers Soton
Eu Welcome Southampton Carers Soton

 

Czym na codzień zajmuje się Carers in Southampton?

Jesteśmy zespołem, który bezpłatnie udziela informacji i wsparcia dla każdego, kto opiekuje się członkiem rodziny / znajomym, potrzebującym ododatkowego wsparia ze względu na wiek, długotrwałe problemy zdrowotne lub niepełnosprawność.
Oferujemy porady i pomoc w znalezieniu informacji oraz kontakcie z innymi serwisami w mieście. Organizujemy także comiesięczne grupy wsparcia na Shirley i Woolston.

 

Wiele można by pisać o kwestiach takich jak:

  • Karta dla Opiekuna, która oferuje wiele lokalnych zniżek,
  • Carers Assessment – rozpoznanie potrzeb opiekuna,
  • Pomoc w sporządzaniu ‘planu awaryjnego,

Oferujemy bezpłatną pomoc w języku polskim.

 

Jakich wystawców i atrakcji możemy się spodziewać podczas niniejszej imprezy?

Owocem i zarazem drugim etapem ostatniego spotkania jest Majówka planowana na half term w Środę 31/05/2017 na Shirley (Freemantle Community Centre niedaleko przychodni na Grove Road).

 

Tego dnia między 13:00-16:00 wiele serwisów, grup i projektów będzie dostępnych aby udzielać porad i informacji w języku polskim. W przedsięwzięciu wezmą udział między innymi EU Welcome, Lighthouse Project, No Limits, SIAS, lokalna Policja oraz MAMALAND. Na miejscu będzie także darmowe malowanie twarzy dla dzieci i kolorowanki.

 

Czy bedzie to impreza cykliczna?

Na dzień dzisiejszy wiemy, że Majówka będzie jedyną szansą w najbliższych miesiącach na zebranie wszystkich w jednym miejscu i czasie, dlatego serdecznie zapraszamy. Jednakże jako serwisy wsparcia mamy w planach spotykać się częściej, aby debatować o barierach i sposobach rozwiązania problemów naszej społeczności przez oferowanie pomocy.

Zapraszamy na Majówkę – już 31.05 od 13:00 do 16:00 w Freemantle Commmunity Centre przy Randolph Street, Shirley w Southampton, Wstęp wolny. 

 

 

Rozmawiał: Tomasz Dyl

MagazynPL.co.uk

 

Polska Majówka w Southampton

 
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

ABP Southampton Marathon

ABP Southampton Marathon 2018

Maraton przez najbardziej malownicze ulice, wybrzeżem i przez parki w Southampton. W tym roku zupełnie nowa trasa, która zawiera mniej górek! Dla tych mniej zaawansowanych możliwość udziału w półmaratonie, biegu na 10 lm lub rodzinny bieg na 1 milę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two + three =