HOME / PORADNIKI / Odzyskaj nadpłacony podatek wylotowy za dziecko

Odzyskaj nadpłacony podatek wylotowy za dziecko

Podatek wylotowy za dziecko.

Podatek wylotowy za dziecko.

Od 1-go maja w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowe prawo dotyczące podatku wylotowego (Air Passenger Duty) dla dzieci poniżej 12-go roku życia, który w zależności od długości trasy wynosić może od £13 do £71. Jeśli zakupiliście bilety lotnicze na termin po 1-wszym maja 2015, a jego cena obejmowała podatek to należy Wam się jego zwrot.

Więcej szczegółów na temat APD znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule >>

Kogo dotyczy zniżka?

Z podatku wylotowego zwolnione są dzieci poniżej 12-go roku życia na wszystkie podróże rozpoczynające się po dacie 1-go maja. Lecz co w przypadku, gdy bilet zakupiony został dużo wcześniej, a linia lotnicza naliczyła podatek wylotowy? Można ubiegać się o jego zwrot za pośrednictwem specjalnie udostępnionych formularzy, lub poprzez kontakt z obsługą klienta.

Większość linii lotniczych operujących z Wielkiej Brytanii dostosowała się do obowiązujących przepisów i zgodnie z nimi nie dolicza podatku do ceny biletów, z wyjątkiem jednej – węgierskiej linii Wizz Air. Ten przewoźnik w dalszym ciągu traktuje bilet dla dziecka jako bilet dla dorosłego, uwzględniając tym samym kwotę podatku wylotowego.

Jak możecie odzyskać nadpłacony podatek wylotowy za dziecko poniżej 12-go roku życia?

Naszą uwagę skupiliśmy na czterech liniach lotniczych: Wizz Air, Ryanair, easyJet i Norwegian. Oczywiście o zwrot podatku ubiegać możecie się także u innych przewoźników. W zależności od linii będziecie proszeni o wypełnienie specjalnego formularza, lub kontakt bezpośrednio z linią lotniczą.

WIZZ AIR – Podatek wylotowy za dziecko

Węgierski przewoźnik nadal nie uwzględnia zniżki w swoim systemie rezerwacyjnym. Jedynym sposobem na otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku jest kontakt z obsługą klienta linii Wizz Air (link).  Co najważniejsze, w przypadku zakupu przyszłych biletów linia także nie uwzględni należnej nam zniżki. Jedynym rozwiązaniem jest więc kontakt z linią po zakupie biletów i ubieganie się o zwrot pełnej kwoty Air Passenger Duty – zazwyczaj będzie to £13. Linia zastrzega sobie jednak prawo do nie wypłacania zwrotu w przypadku gdy zapłacona cena za bilet jest równa lub niższa, niż kwota należnego podatku.

RYANAIR – Podatek wylotowy za dziecko.

Irlandzki przewoźnik nie nalicza podatku wylotowego już od 27 marca 2015 roku. Jeśli jednak zakupiliście bilet przed tą datą na podróż po 1-wszym maja, to należy Wam się zwrot. W tym przypadku linia udostępniła specjalny formularz, który ułatwi proces zwrotu (link).  Warto także dodać, iż w przypadku gdy cena biletu dla dorosłego wynosi mniej niż £13, bilet dla dziecka kosztuje wówczas £0.01.

EASYJET – Podatek wylotowy za dziecko.

Brytyjski przewoźnik nie nalicza podatku wylotowego na podróże od 1-go maja. W przypadku, gdy podatek został nadpłacony przed wprowadzeniem zmian w systemie rezerwacyjnym, możecie ubiegać się o jego zwrot logując się na stronie easyJet wykorzystując do tego dane rezerwacji (link).

NORWEGIAN – Podatek wylotowy za dziecko

Norwegian również nie nalicza podatku wylotowego na loty po 1-wszym maja. Lecz tak jak w przypadku linii Wizz Air, aby uzyskać zwrot należy skontaktować się bezpośrednio z obsługą klienta linii (link).

Ile pieniędzy możecie odzyskać ?

  • Dla lotów zarezerwowanych w dniu 19 marca 2015 lub po tej dacie: £13 dla lotów, których dystans nie jest większy niż 2,000 mil, oraz £71 dla pozostałych
  • Dla lotów zarezerwowanych przed 19 marca 2015: od £13 do £97 w zależności od długości trasy

Co warto wiedzieć o podatku wylotowym (Air Passenger Duty)?

  • Minimalna zniżka wynosi £13, tak więc jeśli bilet dla dorosłego w założeniu kosztuje £20, bilet dla dziecka poniżej 12 lat kosztować powinien tylko £7
  • Wysokość zniżki zależy od dystansu trasy wyrażonej w milach. Aktualną tabelę z wysokościami podatku znajdziecie na stronie Gov.uk >>
  • Dziecko poniżej 12 lat zwolnione jest z podatku tylko na lot rozpoczynający się z Wielkiej Brytanii. Dla przykładu: rezerwując bilet na trasie Londyn – Warszawa – Londyn, zniżka naliczona zostanie tylko raz, na lot Londyn – Warszawa. Analogicznie będzie również w przypadku rezerwacji biletów Warszawa – Londyn Warszawa, gdzie zniżka również zostanie uwzględniona przy locie powrotnym z Londynu do Warszawy
  • W 2016 osoby poniżej 16-go roku życia również zwolnione zostaną z konieczności płacenia APD

 

 

 

więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji?

Większość Polaków pracuje na niskopłatnych stanowiskach, często znacznie poniżej swoich kwalifikacji i umiejętności. Jak informuje Ośrodek Badań nad Migracjami UW, 30% naszych rodaków wykonuje prace wymagające niskich, a 40% zaledwie średnich kwalifikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 13 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.