HOME / PORADNIKI / Kto otrzyma dom po rozwodzie?

Kto otrzyma dom po rozwodzie?

Kto otrzyma dom po rozwodzie

Kto otrzyma dom po rozwodzie?

Kiedy małżonkowie decydują się na separację to muszą zadecydować co stanie się z ich domem rodzinnym. Dom to nie tylko jeden z największych dobytków finansowych, ale również reprezentuje on wartość sentymentalną oraz zabezpieczenie dla dzieci.

Prawnicy rodzinni w Malcolm C Foy & Co w Doncaster oraz Rotherham tłumaczą różne opcje na to co stanie się z domem jako część ugody finansowej oraz sposoby, których sąd może użyć do rozwiązania sporu.

Opcje

Istnieją trzy opcje, które musisz wziąść pod uwagę:

  • Sprzedaż domu i zysk podzielony pomiędzy obojga małżonków
  • Jedna strona wykupuje drugą stronę; lub
  • Sprzedaż zostaje odroczona

 

Jest wiele rzeczy, o których trzeba pomyśleć w trakcie podejmowania decyzji na temat tego, która opcja jest najlepsza dla Was. Na przykład, przeprowadzka może wstrząsnąć Twoim życiem oraz życiem Twoich dzieci w tym bardzo trudnym czasie. Dom rodzinny może być blisko szkoły lub pracy. Prawdopodobnie, dom jest również blisko Twojej sieci wsparcia i sprzedaż może oznaczać to, że będziesz musiał wyprowadzić się z tych okolic. Na Twoją decyzję mogą mieć również wpływ zbliżające się egzaminy szkolne lub przeniesienie do następnego poziomu edukacji.

Prawo własności

Nieważne kto jest właścicielem nieruchomości – przez to, że jesteście małżeństwem to dom będzie brany pod uwagę jako wspólny, małżeński majątek. Jeżeli mąż/żona są wyłącznymi właścicielami domu to możesz zarejestrować dokument w Urzędzie Ziemskim, który uniemożliwi im sprzedanie nieruchomości dopóki ugoda rozwodowa nie zostanie uzgodniona.

Jeżeli małżeństwo było krótkie, na przykład od jednego roku do trzech lat, i nie macie dzieci to wkład każdego z Was może być brany pod uwagę przy decyzji na temat tego w jaki sposób kapitał zostanie rozdzielony. Ta zasada nie dotyczy długich małżeństw, w których są dzieci.

Oszacowanie wartości

Oszacowanie wartości domu będzie musiało być włączone w finansowe sprawozdanie jako część Waszego rozwodu. Dwie lub trzy lokalne agencje nieruchomości bedą musiały zapewnić realistyczną wartość rynkową. Średnia może wtedy zostać użyta jako baza do negocjacji. Jeżeli jesteście w procesie działań sądowych i wartość domu nie została jeszcze uzgodniona to sąd wystawi nakaz na pierwszej rozprawie na wykonanie oszacowania wartości, a koszt będzie musiał zostać pokryty przez Was obojga.

Czy mogę wymusić sprzedaż domu?

Jeżeli chcesz sprzedać dom, a Twój małżonek lub małżonka są przeciwnego zdania to możesz wypełnić wniosek o nakaz sądowy. Wasze okoliczności zadecydują o tym czy sąd nakaże sprzedaż czy też nie. Sąd weźmie pod uwagę Twoje potrzeby mieszkaniowe (oraz Twoich dzieci), wartość całego majątku, Wasze dochody oraz zdolność kredytową.

 

Czy mogę zmusić mojego męża/żonę do odejścia?

Sąd ma moc pod Aktem Prawa Rodzinnego do wydania nakazu okupacji w odniesieniu do domu rodzinnego, ale jest to częściej używane w przypadkach przemocy domowej i sąd rzadko używa tej mocy. Nawet jeżeli jesteś jedynym właścicielem domu to Twój mąż/żona mają prawo do okupacji z racji Waszego małżeństwa. Jeżeli kupiliście dom wspólnie, to oczywiście w tym przypadku są oni prawnymi właścicielami i mają prawo do okupacji domu. Nawet jeżeli zdecydują się na odejście to nie możesz zmienić zamków.

Przeniesienie własności Kto otrzyma dom po rozwodzie?

Istnieje coś takiego jak przeniesienie prawa własności nieruchomości co oznacza, że dom może zostać przepisany na jedno z Was. Przeniesienie prawa własności jest często częścią ugody finansowej lub nakazu wydanego przez sąd. Jest to bardzo prosta transakcja jeżeli nie macie kredytu hipotecznego. Jeżeli macie kredyt to Wasz pożyczkodawca musi zgodzić się na przeniesienie własności. Pożyczkodawcy zazwyczaj wyrażają zgodę jeżeli osoba, która zatrzymuje dom ma wystarczające środki oraz dochód na spłatę rat kredytu.

Odroczona sprzedaż Kto otrzyma dom po rozwodzie?

Kolejna opcja jest taka, że dom zostanie zatrzymany jako dom rodzinny dla dzieci do momentu ukończenia 18 lat lub można uzgodnić jakiekolwiek inne wydarzenie w czasie którego dom zostanie sprzedany, a dochody zostaną podzielone.

Osoba opuszczająca dom ma prawo do zarejestrowania obciążenia na tytule domu w celu zabezpieczenia swoich udziałów. Nazywa się to odroczone obciążenie, ponieważ odracza ono sprzedaż do pewnego momentu w przyszłości, na przykład do momentu kiedy najmłodsze dziecko osiągnie pełnoletność, skończy szkołę lub weźmiesz ślub po raz kolejny. Będziecie musieli uzgodnić między sobą w jaki sposób będziecie pokrywać rachunki oraz kredyt do czasu sprzedaży.

Dojście do porozumienia

Zawsze najlepiej jest dojść do porozumienia w sprawie domu zamiast wplątywać się w potencjalnie drogie działania sądowe. Istnieje wiele sposobów na dojście do porozumienia takich jak mediacja lub prawo współpracy, które są często szybsze oraz opłacalne.

Nieważne jakie są Twoje okoliczności – zawsze powinieneś zasięgnąć porady od prawnika rodzinnego przed sfinalizowaniem jakiejkolwiek ugody finansowej w celu upewnienia się, że zabezpieczasz swoje długoterminowe udziały.

Po więcej informacji na temat rozwodu, separacji, ugody finansowej lub jakiejkolwiek innej sprawy związanej z prawem rodzinnym, skontaktuj się z naszymi prawnikami rodzinnymi – Cath Freeman oraz Penny Hodkinson w Malcolm C Foy & Co. Cath i Penny są wykfalifikowanymi prawnikami i mogą spotkać sięz klientami w naszych biurach w Doncaster (01302 340 005) oraz Rotherham (01709 836 866).

 

Odwiedź naszą stronę Facebook w celu otrzymania najświeższych wiadomości oraz aktualizacji prawnych.

https://www.facebook.com/MalcolmCFoyandCoPL/

 

Artykuł zawiera treść, której celem jest ogólna świadomość. Nie jest to prawna lub profesjonalna porada. Prawo mogło zmienić się od czasu publikacji tego artykułu. Czytelnicy nie powinni działać na bazie zawartych informacji i powinni zasięgnąć właściwej profesjonalnej porady na temat własnych, indywidualnych okoliczności (19.08.15)

 

więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji?

Większość Polaków pracuje na niskopłatnych stanowiskach, często znacznie poniżej swoich kwalifikacji i umiejętności. Jak informuje Ośrodek Badań nad Migracjami UW, 30% naszych rodaków wykonuje prace wymagające niskich, a 40% zaledwie średnich kwalifikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.