HOME / ABC SOUTHAMPTON / Opieka zdrowotna w Southampton

Opieka zdrowotna w Southampton

Przewodnik został napisany po to, by pomóc Ci w zrozumieniu opieki zdrowotnej dostępnej w Wielkiej Brytanii. NHS Southampton. Opieka zdrowotna w Southampton

Opieka zdrowotna w Southampton.

Przeczytaj zanim zachorujesz!

Witamy w Southampton! Przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii, możesz poczuć się zagubiony, nie rozumiejąc wielu rzeczy. Niniejszy przewodnik został napisany po to, by pomóc Ci w zrozumieniu opieki zdrowotnej dostępnej w Wielkiej Brytanii.

Pierwsze kroki!

Choć może wydawać się to oczywiste, ale warto na początku wspomnieć, że jesteś w innym kraju! Tutejsza służba zdrowia, może różnić się od systemu opieki zdrowotnej w twoim kraju. Przykładowo, lekarz pierwszego kontaktu – GP (General Practitioner), zajmuje się zarówno dorosłymi jak i dziećmi. Nie ma specjalistów-pediatrów, którzy są jednocześnie lekarzami pierwszego kontaktu (GP). Podobnie, jeśli chodzi o dolegliwości kobiece. Lekarz pierwszego kontaktu zajmuje się nimi, kierując do specjalistów ginekologów w szpitalu, jeśli uzna, że jest to konieczne. Prawdą jest również to, że brytyjscy lekarze pierwszego kontaktu, w odróżnieniu od lekarzy z innych krajów, są mniej skłonni do przepisywania antybiotyków. Pielęgniarki pracujące w poradniach lekarskich są wysoko wykwalifikowane, i może zdarzyć się, że to właśnie one, a nie lekarz, zajmą się niektórymi sprawami twojego zdrowia.

Rejestracja u lekarza pierwszego kontaktu (GP)

Jeśli planujesz zostać w Southampton na jakiś czas, warto jest zarejestrować się w poradni lekarskiej (GP surgery), w której przyjmują lekarze pierwszego kontaktu – GP (General Practitioner), lub w najbliższym Centrum Zdrowia (Health Centre).

Aby dowiedzieć się, gdzie przyjmuje najbliższy lekarz pierwszego kontaktu, wejdź na www.southamptonhealth.nhs.uk/gplist, lub zadzwoń pod numer 01962 853361. Pracownicy udzielą Ci informacji na temat przychodni, znajdującej się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania, oraz powiedzą jak się w niej zarejestrować. Rejestracja i leczenie u lekarza pierwszego kontaktu (GP), jest bezpłatne.

Jednak, w pewnych sytuacjach będziesz musiał zapłacić za receptę. W chwili obecnej recepta kosztuje £8.40. Z opłat zwolnione są dzieci poniżej 16 roku życia, kobiety w ciąży, osoby w wieku powyżej 60 lat, młode osoby uczęszczające do szkoły w pełnym wymiarze godzin, osoby otrzymujące niektóre zasiłki takie jak Income Support, lub Jobseekers’ Allowance, oraz osoby cierpiące z powodu niektórych, specyficznych schorzeń takich jak: niektóre typy niepełnosprawności fizycznej, cukrzyca, lub epilepsja. Osoby te posiadają ważny certyfikat zwalniający ich z opłat (exemption certificate).

Przychodnie „NHS Walk-in Centres” w Southampton. Opieka zdrowotna w Southampton.

Jeżeli potrzebujesz pomocy medycznej w związku z niegroźnym zachorowaniem, lub doznałeś niewielkiego obrażenia ciała np. skaleczenie, skręcona kostka, czy bolące gardło, możesz pójść do jednej z trzech poradni NHS „Walk-in Centre” w Southampton.

Poradnie te otwarte są 365 dni w roku, od 8:00 do 21:30, oferując szybkie leczenie dla wszystkich, łącznie z niemowlętami i dziećmi.

Specjalnie wykwalifikowane pielęgniarki udzielą Ci porady w razie objawów grypy, zmierzą ciśnienie krwi, udzielą porad dotyczących zdrowego trybu życia oraz zapewnią bezpłatną antykoncepcję awaryjną.

Poradnia „Walk-in Centre” w centrum Southampton, znajdująca się przy szpitalu Royal Hants Hospital, posiada również nowy rentgen dla pacjentów powyżej 12-roku życia.

 lekarze southampton

Opieka zdrowotna w Southampton.
Adresy i dane kontaktowe wszystkich poradni „Walk-in Centres” wymienione są poniżej:

Bitterne NHS Walk-in Centre
Bitterne Health Centre
Commercial Street
Bitterne
Southampton
SO18 6BT
Numer telefonu: 023 8042 6356

 

Southampton (Central) NHS Walk-in Centre
Fanshawe Wing,
Royal South Hants Hospital
Brintons Terrace
Southampton, SO14 0YG
Numer telefonu: 023 8071 6539

 

Jeśli źle się czujesz, możesz również uzyskać profesjonalne, całodobowe porady dotyczące zdrowia, dzwoniąc na infolinię NHS Direct, pod numer tel. 0845 4647. Można skorzystać z pomocy tłumacza. Wystarczy wymienić język jaki potrzebujemy i zaczekać na linii.

Oddział Nagłych Wypadków (Emergency Department), przy szpitalu Southampton General Hospital.

Oddział Nagłych Wypadków (Emergency Department, wcześniej znany jako A&E – Accidents and Emergencies, czyli Oddział Pomocy Doraźnej), przeznaczony jest dla osób, których schorzenia lub choroby zagrażają życiu. Proszę zgłaszać się na oddział jedynie w sytuacji, gdy Twoje życie jest zagrożone. Aby zadzwonić po karetkę wykręć 999. Jeżeli doznałeś drobnego skaleczenia lub niegroźne schorzenie, zgłoś się do jednej z trzech wymienionych wcześniej poradni „NHS Walk-in Centres”.

Numer Alarmowy NHS 111
Zadzwoń na 111 zamiast 999,  jeśli nie jest to sytuacja alarmowa.

 

Rejestracja u dentysty.

Aby dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, zarejestruj się u dentysty, który ma podpisaną umowę z NHS. Więcej informacji o regularnej opiece dentystycznej i pomocy w sytuacjach awaryjnych, uzyskasz kontaktując się z Infolinią Dentystyczną (Dental Helpline), lub Wypadkową Infolinią Usług Dentystycznych (Emergency Dental Service), pod numer telefonu 0845 050 8345.

Dzięki infolinii będziesz mógł znaleźć najbliższy gabinet dentystyczny świadczący usługi w ramach NHS, gdzie będziesz mógł skorzystać z regularnej opieki dentystycznej, długotrwałego leczenia, pomocy i porady oraz, w razie sytuacji awaryjnej, możliwości skorzystania z pilnej wizyty dentystycznej.
Infolinia czynna jest od 8:30 do 21:30, od poniedziałku do piątku, oraz między 8:00 a 21:30 w soboty, niedziele i święta.

W ramach NHS twój dentysta będzie mógł:

  • Zrobić pełen przegląd jamy ustnej, zębów i dziąseł.
  • Wyjaśnić ci dostępne metody i opcje leczenia oraz poinformować, które z usług dostępne będą w ramach NHS, a za które trzeba będzie zapłacić dodatkowo.
  • Upewnić się, że wiesz ile będzie kosztowało leczenie w ramach NHS i/lub leczenie prywatne.
  • Przygotować dla ciebie plan leczenia (łącznie z kosztami) na piśmie, uwzględniając leczenie w ramach NHS i/lub prywatne.
  • Przedyskutować z tobą częstotliwość wizyt – jeśli nie masz problemów ze zdrowiem jamy ustnej, to prawdopodobnie będzie to co 6 miesięcy.
  • Dać ci ulotkę z informacjami na temat gabinetu dentystycznego i dostępnych usług.

 

Usługi dotyczące zdrowia seksualnego

Medycyna dróg moczowo-płciowych – Genito Urinary Medicine (GUM), badania przesiewowe w celu wykrycia chorób przenoszonych drogą płciową oraz ich leczenie.

Aby dowiedzieć sie więcej na temat powyższych badań i leczenia, w sytuacji, gdy czujesz, że mogłeś/łas zarazić się chorobą, lub gdy chcesz przebadać się dla własnego spokoju, skontaktuj się z kliniką zdrowia dróg moczowo-płciowych (GUM Clinic), znajdującą się na poziomie B (Level B), oddziału „Out Patients”, w szpitalu Royal South Hants Hospital, przy ulicy Britons Terrace, SO14 0YG.

Oferują bezpłatne, poufne i bezstronne usługi medyczne prowadzone przez wyspecjalizowany zespół lekarzy i pielęgniarek, oferujących szeroko rozumiany wybór usług dotyczących zdrowia seksualnego.

 

Źródło: EU Welcome

 

 

więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Sprowadzenie do Polski zwłok lub prochów

Sprowadzenie do Polski zwłok lub prochów

W celu sprowadzenia z zagranicy zwłok lub prochów wymagane jest pozwolenie, które wydaje starosta lub prezydent miasta właściwy ze względu na planowane miejsce pochówku zwłok lub prochów oraz zaświadczenie na sprowadzenie zwłok lub prochów (szczątków) do kraju wydane przez konsula.

Jeden komentarz

  1. właśnie szukaliśmy z żoną numeru do Walk in Centre na Biternie. Dzięki. Super info :)))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × one =