HOME / INNE / MOT przegląd auta w Wielkiej Brytanii

MOT przegląd auta w Wielkiej Brytanii

MOT przegląd auta w Wielkiej Brytanii


MOT przegląd auta w Wielkiej Brytanii

MOT test (Ministry of Transport Test – Test Ministerstwa Transportu), to brytyjski odpowiednik polskiego „przeglądu pojazdu”, którego wynikiem (jeśli pojazd przejdzie pozytywnie test) jest uzyskanie certyfikatu MOT (ang. MOT certificate). Jak przygotować auto do kontroli i gdzie się na nią zgłosić? Co będzie sprawdzane? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.


Co podlega sprawdzeniu? MOT przegląd auta w Wielkiej Brytanii

Według prawa obowiązującego w Anglii, każdy pojazd włączony do ruchu drogowego musi przez cały czas użytkowania spełniać warunki, które umożliwiają bezpieczne i komfortowe poruszanie się po drogach. Test na podstawie badań technicznych, sprawdza czy pojazd może zostać dopuszczony do ruchu. Kontrolę przeprowadza się w autoryzowanym serwisie, ale o tym później. Sprawdzeniu podlegają takie elementy samochodu, jak:

 • Nadwozie, karoseria, zewnętrzne elementy nadwozia: Pojazd powinien być pozbawiony widocznych śladów korozji oraz uszkodzeń nadwozia. Dodatkowo nie może on mieć zaostrzonych krawędzi, które obecność mogłyby prowadzić do uszkodzenia ciała kierowcy i/lub pasażerów. Sprawdzane są także haki, ich umocowanie i stan gniazda samochodowego do przyczepki (tzw. 13 pin electrical socket). Ponadto sprawdza się także czy ewentualne naprawy nadwozia zostały przeprowadzone w odpowiedni sposób. Warto zwrócić także uwagę na tuning i inne modyfikacje, gdyż nie wszystkie są legalne. Testom podlega także, stan prędkościomierza i mocowań, przy pomocy których silnik jest przytwierdzony do podwozia.

 • System paliwowy: Sprawdzany pod kątem przecieków. Oględziny skupiają się na stanie rur i wężyków, a także korka paliwowego, który zostaje otwarty.

 • Emisja spalin: Kontroler upewnia się, że ilość spalin produkowanych przez pojazd mieści się w przyjętych normach. Są one zależne od daty produkcji samochodu oraz typu paliwa używanego w pojeździe.

 • Układ wydechowy: Powinien być odpowiednio zabezpieczony i kompletny, a co za tym idzie szczelny i mieszczący się w ustalonych normach hałasu.

 • Pasy bezpieczeństwa: Zarówno pasy bezpieczeństwa dla kierowcy jak i dla pasażerów są poddawane inspekcji. Sprawdza się ich typu, stan, działanie oraz bezpieczeństwo. Wszystkie wymagane pasy bezpieczeństwa muszą znajdować się w pojeździe. Testom podlegają także kontrolki na desce rozdzielczej odpowiedzialne za informacje na temat poduszek powietrznych i pasów.

 • Fotele: Kontroler sprawdza czy możliwa jest regulacja fotela kierowcy i to czy pozostałe spełniają swoje normy bezpieczeństwa. Testuje się także to czy zagłówki są regulowane.

 • Drzwi: Drzwi powinny zamykać się poprawnie. Nie mogą one odstawać od nadwozia samochodu. Przednie drzwi muszą otwierać się z zewnątrz i od wewnątrz, a tylne przynajmniej od zewnątrz. Sprawdza się także czy wieszaki i uchwyty są bezpieczne.

 • Lusterka: Sprawdzany jest ich stan i umocowanie, a także ich ilość.

 • Drzwi bagażnika: Powinny zamykać się i otwierać bez przeszkód.

 • Hamulce: Badany jest stan hamulców, ich działanie i zużycie (test wydajnościowy). Dodatkowo, bada się czy były one w jakikolwiek sposób modyfikowane i niewłaściwie naprawiane. Testom podlega także ABS, ESP (jeśli jest w wyposażeniu), ich kontrolki, oraz kontrolki hamulca ręcznego płynu hamulcowego. Warto zauważyć, że koła nie są zdejmowane.

 • Koła i opony: Kontrola obejmuje stan zużycia opony, jej rozmiar i mocowanie. Zapasowe koła i opony nie są sprawdzane. Dodatkowo, pojazdy wypuszczone na drogę po 1 stycznia 2012 sprawdza się pod kątem działania czujników ciśnienia w oponach.

 • Tablice rejestracyjne: Sprawdzeniu podlega ogólny stan techniczny tablicy rejestracyjnej oraz jej umocowanie, czytelność oraz to czy format zapisu cyfr i liter jest zgodny z przyjętym standardem.

 • Światła: Kontroler sprawdza stan działania świateł. Ponadto testuje się także ich mocowanie oraz ustawienie. Ostatnią, pozornie nieistotną (nic bardziej mylnego) rzeczą, która podlega kontroli jest to czy światła mają odpowiedni kolor.

 • Maska samochodowa: Kontroler analizuje ogólny stan maski pojazdu.

 • Wycieraczki i spryskiwacze: Sprawdzane są pod kątem poprawności działania.

 • Przednia szyba: Sprawdza się to czy przednia szyba w pojeździe, zapewnia kierowcy odpowiednią widoczność.

 • Klakson: Sprawdza się go pod kątem odpowiedniego typu oraz działania.

 • Układ kierowniczy i zawieszenie: Kontroli podlega stan techniczny zawieszenia oraz układu kierowniczego pojazdu. W przypadku układu kierowniczego jest to stan oleju, blokada kierownicy oraz wszelkie naprawy, które zostały na nim przeprowadzone.

 • Numery pojazdu: W tym przypadku sprawa jest niezwykle prosta. Numer pojazdu musi po prostu być czytelny.

 • Elektryka: Kontroler sprawdza wszystkie widoczne elementy okablowania oraz stan akumulatora.

Jak widać, kontrolerzy w przypadku MOT sprawdzają praktycznie każdą część naszego pojazdu. Musimy o tym pamiętać zanim dokonamy zakupu samochodu, gdyż możemy się bardzo zdziwić. Niestety w negatywny sposób. Skoro już posiadamy wiedzę na temat tego co jest sprawdzane podczas MOT, to wypadałoby się także dowiedzieć, gdzie możemy dokonać przeglądu. Informacje o tym są dostępne w następnym artykule TUTAJ.

polski portal samochodowy
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Co robić w przypadku zgubionego bagażu?

Co robić w przypadku zgubionego bagażu?

Reklamację można złożyć także w przypadku, gdy bagaż jest opóźniony. W przypadku zagubienia walizki czy torby, część przewoźników oferuje klientom drobną rekompensatę, dzięki której możemy kupić najpotrzebniejsze rzeczy (np. środki higieny). Nawet jeśli przedstawiciele linii sami nam tego nie proponują, to warto się o to upomnieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen − 8 =