HOME / PORADNIKI / Jak zmniejszyć koszt opieki nad dzieckiem w UK?


koszt opieki nad dzieckiem w UK
Jak zmniejszyć koszt opieki nad dzieckiem w UK?

Jak zmniejszyć koszt opieki nad dzieckiem w UK?

Jak zmniejszyć koszt opieki nad dzieckiem w UK? Wsparcie rządowe i od pracodawcy.

Jak zmniejszyć koszt opieki nad dzieckiem w UK? Dzisiejszy artykuł to kontynuacja wpisu z zeszłego tygodnia, dotyczącego dofinansowania chidcare. Dziś więcej o pomocy od pracodawcy, a także o nowym rządowym programie.

Jak zmniejszyć koszt opieki nad dzieckiem dzięki pracodawcy w UK ?

Okazuje się, że pracodawca może także dokładać się do kosztów opieki nad dzieckiem. Jednak nie każdy zakład pracy takie możliwości zapewnia. Dlatego po prostu dopytaj, co Twój pracodawca oferuje.

Bezpośrednie wpłaty od pracodawcy

Określania jako “directly contracted childcare”. Są one zwolnione z podatku, jeśli nie są wyższe niż:

 • £243 miesięcznie dla basic rate taxpayer (20%)
 • £124 miesięcznie dla higher rate taxpayer (40%)
 • £110 miesięcznie dla additional rate taxpayer (45%)

Wpłaty wyższe od tych kwot oznaczają, że musisz zapłacić od nich odpowiednią stawkę podatku. Chyba, że zarabiasz mniej niż £ 8500 rocznie.

Childcare vouchers

Childcare vouchers to program oferowany przez Twojego pracodawcę. Opłacana on opiekę nad Twoim dzieckiem albo w postaci benefitu (czyli pracodawca dokłada od siebie dodatek do Twojej pensji) albo przez salary sacrifice. Czyli Ty poświęcasz część swojej jeszcze niepodatkowej wypłaty na rzecz otrzymania childcare vouchers. Czyli zamiast pieniędzy dostajesz kupony (kartki) na opłatę opieki nad swoim dzieckiem.

Jak to działa?

Z przykładu podanego na stronie Money Expert wynika, że oddajesz swojemu pracodawcy £ 1000 niepodatkowej pensji ( która po odtrąceniu składki NI i podatku jest warta £ 700 ). W zamian za ten £1000 nieopodatkowej pensji dostanie dostaniesz też £ 1000, tyle że w kuponach na opiekę. Wychodzi na to, że nic nie tracisz

Ile możesz dostać?

To zależy od tego ile zarabiasz, a właściwie w której stawce podatkowej się znajdujesz.

Próg podatkowy Kwota w voucherach na tydzień
Basic tax payer 20% £ 55
Higher tax payer 40 % £ 28
Additional tax payer 45 % £ 25

Mała uwaga w przypadku osób w 45 % stawki podatkowej – dotyczy to osób które dołączyły do programu w lub po 6 kwietnia 2011. Otrzymane vouchery są tax free. I przysługują każdemu z rodziców. Jeśli więc oboje pracujecie, to możecie otrzymywać nawet do £ 110 funtów przeznaczonych na opiekę nad dzieckiem.
Podatek jest płacony wtedy, gdy pracodawca przekaże Ci kupony powyżej tej kwoty. Chyba, że Twoje zarobki są mniejsze niż 8 500 rocznie.

Jakie są minusy otrzymywania childcare vouchers?

Rabaty na opiekę mogą wpłynąć na otrzymywane przez Ciebie Tax credit. Bo gdy płacisz za opiekę, to możesz dostać zwrot tego kosztu w ramach childcare element. Ale wykorzystanie w tym celu childcare voucher obniży ponoszony przez ciebie wydatek na opiekę. I zmniejszy Twój Tax Credit. Jeśli płacisz £ 100 tygodniowo za opiekę, przy czym wykorzystujesz w tym celu v 60 z voucheru, to rzeczywisty koszt, jaki ponosisz to £ 40 . I tę kwotę musisz podać na rozliczeniu do Tax Credit. W ciągu miesiąca od momentu wykorzystania childcare vouchers musisz poinformować urząd Tax Credit. Inaczej może grozić Ci nawet grzywna. Nie mówiąc o konieczności zwrotu niesłusznie przyznanych wyższych zasiłków

Czy warto korzystać z takiej pomocy od pracodawcy? Z jednej strony vouchery wpływają na uzyskiwane Tax Credit. Ale, jeśli część swoich dochodów oddajesz w zamian za vouchery, to Twój dochód jest obniżony.Co oznacza, że zwiększają się Twoje szanse na przyznanie zasiłków. Jeśli do tej pory nie mogłeś ich otrzymać.

Czasami może się okazać, że lepiej otrzymywać vouchery niż korzystać z Tax credit. Aby się upewnić, co w Twojej sytuacji jest korzystniejsze, skorzystaj z poniższego kalkulatora.

Trzeba pamiętać, że aby wykorzystać vouchery na opiekę, to ta opieka musi być spełniać określone warunki.

 • można je wykorzystać do 15 roku życia dziecka – dokładnie do 1 września pod 15 urodzinach dziecka
 • opieka musi być uregulowana prawnie

Jeśli nie korzystasz z takiej pomocy od pracodawcy, to masz czas na przyłączenie się do jego programu tylko do kwietnia 2018r. Po tym czasie nikt nowy nie będzie już mógł korzystać z voucherów ze względu na wprowadzenie nowego programu rządowego Tax -Free Childcare Scheme.

Mój pracodawca nie prowadzi tego programu

To może spróbuj go to tego namówić? Gdyż po stronie pracodawcy childcare vouchers nie powodują żadnych kosztów. Zbierz grupę rodziców, którzy także chętnie skorzystaliby z tej formy pomocy i zobaczcie, na co możecie liczyć. I zrób, to jak najszybciej. Bo ze względu program Tax-Free Childcare Scheme niektórzy pracodawcy mogą uznać, że nie opłaca im się go organizować.

Workplace nursury

To żłobek/ przedszkole zapewniany przez Twojego pracodawcę. W twoim miejscu pracy. Albo w innym miejscu. Opłaty za takie przyzakładowe przedszkole są odliczane z Twojej pensji. Ale może też być proponowane przez Twojego pracodawcę za darmo. Niestety nie każdy pracodawca oferuje taką możliwość. koszt opieki nad dzieckiem w UK

Uwaga na zmiany w dofinansowaniu opieki na dzieci. Czyli Tax-Free Childcare Scheme

Od następnego roku rząd wprowadzi zmiany w dotychczasowym systemie. Od 2017r obowiązywać będzie Tax-Free Childcare Scheme.

Na czym polega Tax – Free Childcare Scheme

To dofinansowanie przez państwo opieki na dziecko do 12 roku życia (lub 17, jeśli dziecko jest niepełnosprawne). Do każdych 80 pensów które zapłacisz, państwo angielskie dołoży Ci 20 pensów. W tym celu trzeba będzie posiadać specjalne konto Childcare account, na które będziesz wpłacał pieniądze na poczet opieki nad dzieckiem. Potem odpowiednie kwoty będą przelewane na konto osoby/ placówki odpowiedzialnej za opiekę nad Twoim dzieckiem.
Konta te nie będą obarczone opłatami, z możliwością wypłaty zgromadzonych środków – jeśli twoja sytuacja się zmieni i nie będziesz potrzebować opieki nad dzieckiem.

Czy ten program będzie dostępny dla każdego

Nie . Skorzystać z niego będą mogły osoby, spełniające wszystkie warunki:

 • powyżej 16 roku życia
 • żyjące i pracujące w UK
 • nie otrzymujące tax credits, Universal Credits ani childcare vouchers
 • pracujące – dotyczy to obojga rodziców, jeśli są razem
 • zarabiające przynajmniej £ 115. 20 tygodniowo
 • z przychodem nie większym niż £ 100 000 na ten (2016/2017) rok podatkowy

Ile będzie można otrzymać

To będzie zależeć ile będzie wpłacać na Childcare account. Ale maksymalna dopłata rządu to £ 2000 na jedno dziecko rocznie lub £ 4000 rocznie na dziecko niepełnosprawne.

Program rządowy może objąć większą grupę rodziców niż Chidcare vouchers. Bo przecież nie każdy pracodawca proponuje taką pomoc. Ale jeśli od 2017r będziesz miał uprawnienia (czyli nieco upraszczając: jesteś samotnym pracującym rodzicem lub oboje pracujecie, nie korzystacie z Tax credits i wasza firma oferuje childcare vouchers), by korzystać z obu tych form wsparcia, to musisz się zastanowić z której. Bo z obu naraz nie można.
Aby sprawdzić, czy pomoc rządowa czy pracodawcy jest bardziej opłacalna dla Ciebie, skorzystaj z tego kalkulatora.

Naprawdę podoba mi się to, że w UK jest kilka możliwości na to, by móc pracować i zapewnić taką opiekę dziecku, która nie zrujnuje portfela. Czy korzystasz z którejś z tych form. Opisz swoje doświadczenia w komentarzu!
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Settled status: zaaplikuj o status osiedleńca!

Settled status: zaaplikuj o status osiedleńca!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sixteen + thirteen =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.