HOME / ABC SOUTHAMPTON / FUNDACJA LIGHTHOUSE / Jak skutecznie walczyć o zasiłek chorobowy

Jak skutecznie walczyć o zasiłek chorobowy

Jak skutecznie walczyć o zasiłek chorobowy?

Jak skutecznie walczyć o ESA?

ESA – Employment and Support Allowance to zasiłek finansowy, który przysługuje osobom chorym i niepełnosprawnym, nie będącym w stanie podjąć pracy zarobkowej. Z jego uzyskaniem wiąże się szereg działań i kilka pułapek, w które można wpaść, nie wiedząc jak na danym etapie postępować.

Załóżmy, że jesteś osobą pracującą. Niestety zachorowałeś. Twoja choroba jest na tyle poważna, że nie jesteś w stanie podjąć swoich obowiązków przez dłużej niż 26 tygodni. Przez pierwsze 26 tygodni choroby przysługuje Ci Statutoty Sick Pay (SSP), wypłacany przez pracodawcę. Po tym okresie pracodawca przestaje wypłacać ci SSP. To jest moment, w którym powinieneś wystąpić o przyznanie ci ESA. Możesz to zrobić:

 • telefonicznie (tel: 0800 055 6688 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18),
 • możesz również pobrać formularz z internetu – następnie wypełnić go i wysłać lub osobiście dostarczyć do Twojego Job Center Plus.

 

Aby wystąpić o zasiłek musisz przygotować:

 • zaświadczenie od swojego lekarza GP
 • adres Twojego GP wraz z numerem telefonu
 • National Insurance number
 • Twoje numery telefonów
 • informacje na temat Twoich kredytów lub dane Twojego landlorda
 • rachunki płatności council tax
 • dane Twojego pracodawcy i informacje o okresie zatrudnienia
 • szczegóły Twojego rachunku bankowego
 • informacje na temat innych pobieranych przez siebie zasiłków

Składając wniosek o ESA musisz wypełnić specjalny formularz, który otrzymasz pocztą, musisz go odesłać pod wskazanym adresem. W formularzu znajduje się specjalne miejsce, w którym dokładnie możesz opisać swój przypadek i dolegliwości. Pamiętaj, to bardzo ważne, ponieważ tylko tu dokładnie możesz wyjaśnić na czym polega Twój problem. W przeważającej większości wypadków ubiegający się o ESA otrzymują list, w którym są informowani o konieczności stawienia się na specjalnej komisji lekarskiej. Niezależny lekarz z Maximus dokonuje tam oceny zdolności do pracy.

 

Jeśli na tym etapie lekarz zdecyduje, że jesteś zdolny do pracy, masz 2 wyjścia:

 • zaakceptować tę decyzję i wrócić do pracy
 • telefonicznie poinformować Department for Work and Pensions, że nie zgadzasz się z ich decyzją i zażądać uzasadnienia i ponownego rozważenia wniosku – mandatory reconsideration

 

Ważne! W tym czasie nie otrzymujesz żadnego wsparcia finansowego. Będziesz zachęcany do przejścia na zasiłek dla osób poszukujących pracy. To jest jednak pułapka, ponieważ jako osoba poszukująca pracy nie będzie traktowany jako osoba kwalifikująca się do uzyskania ESA!

Jeśli w wyniku mandatory reconsideration zostaniesz uznany za zdolnego do pracy, nie musisz zaakceptować tej decyzji. Możesz zaskarżyć tę decyzję do niezależnego trybunału, podając powody Twojej niemożności podjęcia pracy. Na tym etapie możesz liczyć na rzetelną ocenę Twojej sytuacji. Musisz jednak pamiętać, że takie postępowanie może zająć całe miesiące, nawet do roku. W tym czasie nie będziesz otrzymywał żadnego zasiłku.

Proces uzyskiwania ESA w przypadku osób bezrobotnych jest niemal identyczny. Różnica polega na tym, że w przypadku przedłużającej się choroby od razu aplikujesz do DWP o ESA. Do wniosku musisz dołączyć zaświadczenie chorobowe od swojego GP.

Jak skutecznie walczyć o ESA ?

więcej o Fundacja Lighthouse

Fundacja Lighthouse Charity. Naszą misją jest pomagać w integracji wszystkim osobom z Europy Wschodniej mieszkającym w Zjednoczonym Królestwie, dbając jednocześnie o zachowanie ich tożsamości narodowej i kulturowej. Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić - skontaktuj się z nami! Więcej informacji na www.euintegration.co.uk

Sprawdź

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji?

Większość Polaków pracuje na niskopłatnych stanowiskach, często znacznie poniżej swoich kwalifikacji i umiejętności. Jak informuje Ośrodek Badań nad Migracjami UW, 30% naszych rodaków wykonuje prace wymagające niskich, a 40% zaledwie średnich kwalifikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 2 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.