HOME / INNE / MOTORYZACJA / Import samochodu do Wielkiej Brytanii


Import samochodu do Wielkiej Brytanii
Import samochodu do Wielkiej Brytanii

Import samochodu do Wielkiej Brytanii

Import samochodu do Wielkiej Brytanii

Wielu z nas przed podjęciem decyzji o wyjeździe za granicę zastanawia się co zrobić z naszym polskim samochodem. Jak wiadomo, każdy chce zminimalizować koszty przeprowadzki do innego kraju i niekoniecznie decyduje sie na zakup samochodu w kraju do którego zamierza wyjechać. Do momentu w którym poznamy nowy kraj i przepisy w nim panujące wielu z nas zabiera swoje sprawdzone auto z Polski. Warto wiedzieć, że jeżeli planujemy import samochodu do Wielkiej Brytanii na stałe, to musi on spełniać wszystkie normy środowiskowe oraz zasady bezpieczeństwa. Rejestracja samochodu w UK nie jest tak trudna, jak może się wydawać.

Zwykle dba o to firma odpowiedzialna za import. Jeżeli jednak chcemy zaoszczędzić i planujemy import pojazdu na własną rękę, to wtedy będą potrzebne następujące dokumenty:

  – Europejski Certyfikat Zgodności, jeżeli twój samochód ma kierownicę z prawej strony – taki dokument możesz dostać od producenta pojazdu.

  – Europejski Certyfikat Zgodności oraz certyfikat uprawniający pojazd do poruszania się po terenie Wielkiej Brytanii (Certificate of Mutual Recognition) w przypadku kiedy pojazd ma kierownicę z lewej strony.

  – Indywidualny certyfikat homologacji pojazdu (IVA) jeżeli twój pojazd nie posiada Europejskiego Certyfikatu Zgodności.

 

Import samochodu do Wielkiej Brytanii.

Jeżeli planujemy import samochodu, który ma więcej niż dziesięć lat, to wtedy należy skontaktować się z DVLA. Wiek samochodu liczy się od daty jego produkcji lub otrzymania pierwszego numeru rejestracyjnego. Gdy importujesz swój samochód, to powinieneś skorzystać z tzw. NOVA, czyli systemu informacji o importowanych samochodach (Notification of Vehicle Arrivals). W ten sposób, informuje sięHMRC (HM Revenue & Customs) o tym, że twój pojazd został przewieziony do UK.

Cała operacja musi być wykonana w terminie 14 dni od momentu w którym pojazd przekroczy Brytyjską granicę. Jeżeli to konieczne, HMRC poinformuje cię o tym jakie zaległe płatności musisz jeszcze uregulować, np. VAT, rachunki, etc. Kiedy już wszystkie powyższe sprawy zostaną załatwione, można zarejestrować swoje auto w DVLA i poruszać się nim w UK.

Ten artykuł pokrótce poruszył proces rejestracji importowanego samochodu w Wielkiej Brytanii. Już wkrótce pojawią się kolejne artykuły na temat rejestracji polskiego samochodu w Anglii.

Napisał  Gracjan Marlikowski 

Źródło: Polski Portal Samochodowy
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

MOT przegląd auta w Wielkiej Brytanii

MOT przegląd auta w Wielkiej Brytanii

MOT test (Ministry of Transport Test – Test Ministerstwa Transportu), to brytyjski odpowiednik polskiego „przeglądu pojazdu”, którego wynikiem (jeśli pojazd przejdzie pozytywnie test) jest uzyskanie certyfikatu MOT (ang. MOT certificate). Jak przygotować auto do kontroli i gdzie się na nią zgłosić? Co będzie sprawdzane? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen − 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.