HOME / PORADNIKI / Habitual Residence Test – przepustka do benefitów

Habitual Residence Test – przepustka do benefitów

Habitual Residence Test – przepustka do benefitów


Habitual Residence Test – przepustka do benefitów.

Jeśli jesteś obywatelem EEA, który przybył do Wielkiej Brytanii i chce ubiegać się o niektóre benefity, musisz być przygotowany do do przejścia testu potwierdzającego, że jesteś rezydentem w UK. Masz ustawowe prawo do przebywania w Wielkiej Brytanii i masz zamiar tu mieszkać oraz, że jesteś rzeczywistym rezydentem.

Test ten przeprowadzany jest również dla obywateli Wielkiej Brytanii, którzy powracają do UK, np. mieszkających czy pracujących poza granicami kraju.

Jak podejmowana jest decyzja?

Po wypełnieniu formularza wniosku o przyznanie świadczenia zostaną Ci zadane pytania, które będą miały na celu ustalenie, czy obejmuje Cię obowiązek poddania się Habitual Residence Test.

Na podstawie Twoich odpowiedzi Departament Pracy i Emerytur (DWP), HM Revenue and Customs (HMRC) lub organ lokalny poprosi o więcej informacji, aby zdecydować, czy jesteś rzeczywistym rezydentem.

Jeśli składasz wniosek ze swoim partnerem lub partnerką, tylko osoba składająca wniosek o przyznanie świadczeń musi spełnić warunki HRT. Zanim złożycie wniosek warto zdecydować, które z was ma większe szanse na spełnienie tych warunków.

Osoba podejmująca decyzje w DWP, HMRC lub lokalne władze zdecydują, czy wnioskodawca spełnia warunki. Jeśli odpowiedź będzie negatywna, nie będziesz mógł uzyskać wnioskowanego benefitu.

Co jest brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji?

Brak jednoznacznej definicji rezydenta i trudno jest udowodnić, że zamierzasz osiedlić się w Wielkiej Brytanii. Dlatego urzędnicy biorą pod uwagę wiele czynników:

 • Czas Twojego pobytu w Wielkiej Brytanii
 • Powody przyjazdu do Wielkiej Brytanii
 • Jak długo zamierzasz tu zostać
 • Czy pracujesz lub planujesz znaleźć pracę w Wielkiej Brytanii
 • Jak bardzo Twoje życie jest związane z Wielką Brytanią:
 • czy jesteś właścicielem nieruchomości w Wielkiej Brytanii
 • czy Twoje osobiste rzeczy są głównie w Wielkiej Brytanii
 • czy masz rodzinę i krewnych w UK
 • czy zarejestrowałeś się u lekarza identysty
 • czy masz otwarte konto w tutejszym banku
 • czy już dołączyłeś do jakichś organizacji lub stowarzyszeń w Wielkiej Brytanii
 • czy już zapisałeś swoje dzieci do szkoły

 

Habitual Residence Test – przepustka do benefitów

Trudno jest przewidzieć jakie czynniki zostaną wzięte pod uwagę podczas podejmowania decyzji. To bardzo ważne, aby mieć zebranych jak najwięcej dowodów na potwierdzenie swoich słów podczas wypełniania formularza HRT. Mogą się przydać:

 • potwierdzenie daty przybycia do Wielkiej Brytanii, np. bilety
 • potwierdzenie, że dzieci są zapisane do szkoły
 • jeśli pracujesz, list od pracodawcy potwierdzający zatrudnienie lub kopia umowy o pracę lub payslipy
 • jeśli pracujesz na własny rachunek, potwierdzenie, że jesteś zarejestrowany w HMRC
 • jeśli obecnie nie pracujesz – potwierdzenie od byłego pracodawcy wraz z przyczynami odejścia z pracy
 • dowody na posiadanie prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych
 • dowód na to, że już sprzedałeś nieruchomości za granicą lub zrezygnowałeś z najmu
 • dokumenty, że jesteś właścicielem lub wynajmujesz nieruchomość w Wielkiej Brytanii

Habitual Residence Test – przepustka do benefitów

Zanim przystąpisz do testu warto zasięgnąć porady, jakie dokumenty trzeba dostarczyć. Jeśli to możliwe, postaraj się dostarczyć dokumenty urzędowe.

Nie należy liczyć na to, że sama deklaracja, iż zamierzasz osiedlić się w Wielkiej Brytanii wystarczy. Bardzo ważne jest, aby wykazać, że rzeczywiście mieszka się w Anglii, to podstawa, aby zostać uznanym za rezydenta. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby za takiego została osoba, która przebywa tu zaledwie od 3 miesięcy. Jeśli ubiegasz się o jobseeker’s allowance, uzależniony od wysokości Twoich dochodów, pamiętaj, że nie spełnisz warunków HRT, jeśli mieszkasz w UK mniej niż 3 miesiące!

Jeśli nie testu za pierwszym razem, kiedy składasz wniosek o benefity, nie oznacza to, że za jakiś czas nie będziesz mógł tego dokonać.

Jeśli benefit, o który wnioskowałeś, nie został ci przyznany, przysługuje ci prawo do dowołania się od decyzji. Należy zacząć od prośby wyjaśnienie i o ponowne rozpatrzenie decyzji. Powinno to nastąpić w ciągu miesiąca. Możesz zostać poproszony o dostarczenie kolejnych dowodów na potwierdzenie Twojego prawa do uzyskania świadczeń.

Habitual Residence Test – przepustka do benefitów.

Nasze porady – HRT – przepustka do benefitów

Tyle oficjalnych informacji. Ze swojej strony chcielibyśmy udzielić Wam cennych rad, które mogą pomóc w ubieganiu się o benefity, przejście przez HRT, a także przeprowadzeniu procedury odwołania się od negatywnej decyzji.

 1. Osoby podejmujące decyzje nie są zobligowane do podjęcia decyzji w żadnym konkretnym terminie! Dlatego bardzo ważne jest, abyś wiedział, co należy zrobić, żeby przyspieszyć cały proces, a przynajmniej nie przyczynić się do tego, że będzie trwał on jeszcze dłużej.
 2. HRT może trwać nawet do godziny. Job Center nie wydaje potwierdzeń odbycia takiego testu. Po wypełnieniu HRT wszystkie dokumenty i formularze są kopiowane i wysyłane do centrum, w którym mają być analizowane. Od tego momentu nie masz żadnego dostępu do osób podejmujących decyzję. Możesz jedynie porozmawiać z konsultantami, którzy nie mogą zrobić nic w sprawie poza wysłaniem faxu do Job Center, z prośbą o skontaktowanie się z Tobą. Nie oznacza to jednak, że można sobie odpuścić i przestać się z nimi kontaktować. Wręcz przeciwnie, jeśli się dowiadujesz, zadajesz pytania, sprawy rozpatrywane są szybciej. Warto, ponieważ zdarza się, że niektóre wnioski rozpatrywane są nawet 11 miesięcy!
 3. Jeśli zdarzyło się tak, że Twoje dokumenty zaginęły (a nie są to wcale rzadkie przypadki), procedura będzie musiała być powtórzona od początku.
 4. Jest kilka sposobów na to, aby zapewnić sobie większą skuteczność w kontaktach nie tylko z Job Center, ale z każdym urzędem:
 • jeśli wysyłasz do urzędu jakiekolwiek dokumenty, sprawdź, czy muszą to być oryginały, czy wystarczą kopie. Na wysyłanych dokumentach warto podać swój numer telefonu, wtedy możesz się spodziewać, że otrzymasz SMS-a potwierdzającego ich odbiór. Wszystkie dokumenty wysyłaj listem poleconym i koniecznie zachowaj dowód nadania. Bardzo często kiedy jesteś informowany o tym, że Twoje dokumenty zaginęły, wystarczy poinformować, że wysłałeś je poleconym i podać numer nadania, wtedy „zguby” w tajemniczy sposób się odnajdują!
 • Rób kopie wszystkich oryginałów, które wysyłasz do urzędów, dołączaj do nich dowody nadania ich listem poleconym. Aby móc się nimi szybko posłużyć, przechowuj je w twardej teczce, w osobnych koszulkach foliowych ułożone według dat – dzięki temu będziesz mógł szybko w każdej chwili odnaleźć potrzebny ci dokument.
 • Jeśli musisz do urzędu dostarczyć zaświadczenia lekarskie (Doctor’s Certificates), koniecznie zrób kopię! Lekarze mają instrukcje, aby nie wystawiać duplikatów.
 • Nie wysyłaj i nie oddawaj niczego do Job Center, swoje dokumenty kieruj wyłącznie do departamentu, który Cię o nie poprosił, bądź jest zaangażowany w Twoją sprawę. Koniecznie zrób kopię i zachowaj dowód jej dostarczenia!
 • Dokumenty na ogół nie są trudne do zdobycia, ale procedury są skomplikowane i trwają wieki.
 • Na znacznie sprawniejsze rozpatrzenie sprawy możesz liczyć w przypadku starania się o przyznanie Job Seekers Allowance. Już po 3 miesiącach masz szansę na otrzymanie zasiłku. Urzędnicy w tym wypadku sprawdzają, jakie masz szanse na zdobycie nowej pracy. HTR w tym wypadku jest przeprowadzany w ciągu 2 tygodni od złożenia wniosku.

Niebawem, w kolejnych artykułach powrócimy do tematu procedur w przypadku ubiegania się o różnorakie świadczenia.

Habitual Residence Test – przepustka do benefitów

 
więcej o Fundacja Lighthouse

Fundacja Lighthouse Charity. Naszą misją jest pomagać w integracji wszystkim osobom z Europy Wschodniej mieszkającym w Zjednoczonym Królestwie, dbając jednocześnie o zachowanie ich tożsamości narodowej i kulturowej. Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić - skontaktuj się z nami! Więcej informacji na www.euintegration.co.uk

Sprawdź

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji?

Większość Polaków pracuje na niskopłatnych stanowiskach, często znacznie poniżej swoich kwalifikacji i umiejętności. Jak informuje Ośrodek Badań nad Migracjami UW, 30% naszych rodaków wykonuje prace wymagające niskich, a 40% zaledwie średnich kwalifikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen + 5 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.