HOME / KATALOG FIRM / Gabinet Pomocy Terapeutycznej w Southampton

Gabinet Pomocy Terapeutycznej w Southampton

Gabinet Pomocy Terapeutycznej w Southampton


Gabinet Pomocy Terapeutycznej w Southampton/Eastleigh.

Od wielu lat zajmuję się zawodowo prowadzeniem terapii, a więc pomaganiem, wspieraniem osób uzależnionych i ich rodzin. Jestem absolwentką Instytutu Psychologii Zdrowia w Warszawie, specjalistą terapii uzależnień i współuzależnienia. W mojej pracy zawodowej kieruję się przede wszystkim otwartym spojrzeniem na problem uzależnień, jako choroby niezawinionej, troską o pacjenta i o jego proces wychodzenia z nałogu, oraz profesjonalnym ujęciu terapii uzależnień jako holistycznej, a więc obejmującej całościowe funkcjonowanie osoby uzależnionej. Bowiem alkoholizm (czy inne uzależnienia) jest chorobą pochłaniającą wszystkie sfery funkcjonowania człowieka: fizyczną, psychiczną (mentalną), emocjonalną, duchową i społeczną.

O tym, że alkoholizm jest chorobą wymagającą leczenia wie nie każdy. Wielu ludzi uważa nadużywanie alkoholu jako niedojrzałość, słabą wolę czy egocentryzm. Aby zrozumieć, że alkoholizm (narkomania, uzależnienie od hazardu, nałóg) jest chorobą, trzeba przede wszystkim zrozumieć oblicze tej choroby (czasami większym problemem jest chcieć zrozumieć), oraz konieczność jej leczenia, podobnie jak innych chorób przewlekłych, nieuleczalnych i… śmiertelnych. Jako choroba widnieje wraz ze wszystkimi innymi chorobami i zaburzeniami w międzynarodowym spisie chorób ICD 10, wraz z jej objawami.

Alkoholizm jest chorobą która stopniowo zniewala umysł, emocje i ciało. Oznacza to, że człowiek uzależniony coraz częściej potrzebuje alkoholu by znieczulić swoje myśli i emocje, uśmierzyć emocjonalny ból (lęk, stres, zniecierpliwienie, złość, znużenie itp.) lub znieczulić fizyczne dolegliwości po odstawieniu alkoholu, na „kaca” (poczucie wewnętrznego roztrzęsienia, potliwość, zaburzenia snu, nudności, ogólnych bóli mięśni, zmęczenia itd.)

Alkoholizm (uzależnienie od alkoholu) jako choroba postępująca, fazową, stopniowo wyniszczająca, powoduje straty: złe samopoczucie, coraz trudniejsze zespoły abstynencyjne (po zaprzestaniu picia), problemy w relacjach rodzinnych, problemy finansowe, zawodowe, wstyd, poczucie winy, coraz większą emocjonalną chwiejność, coraz trudniej skoncentrować uwagę…

Dzieje się tak dlatego, że alkohol jako środek chemiczny (chemiczny depresant), oddziałowujący na ludzki organizm, wprowadzany częściej i więcej nie tylko wyniszcza, ale zaczyna się wkomponowywać w biochemiczną równowagę organizmu, człowiek potrzebuje coraz więcej alkoholu by wywołać ten sam efekt przyjemnego rauszu, tzw „mocna głowa”. To jeden z objawów uzależnienia i zwykle jest on przyjmowany przez osobę pijącą patologicznie za przejaw „męskości”.

Pomoc w walce z uzależnieniami w Southampton

Nałogowe picie alkoholu nie od razu przynosi konsekwencje i straty, zwykle osoby bliskie zauważają szybciej problem, sugerują zmianę. Osoby uzależnione kierują się nałogową logiką, kiedy zaczynają dostrzegać swój problem, zwykle próbują zmienić swój model picia, np. zmieniając alkohol na piwo, mając przekonanie, że piwo to nie alkohol, albo stosując różnego rodzaju limity co do ilości czy czasu spożywania alkoholu. Zwykle próby te kończą się niepowodzeniem, łamaniem obietnic dawanych sobie i innym.

Alkohol wpisany już w biologiczną i emocjonalną naturę powoduje, że człowiek przyzwyczaił się do funkcjonowania w określonym stanie świadomości i uzależnił się głównie od tego właśnie stanu i to jest głównym problemem alkoholizmu (narkomani, nałogów).

Dla osoby uzależnionej głównym problemem nie jest zaprzestanie picia, ale wytrwanie w abstynencji, radzeniu sobie w sytuacjach trudnych bez alkoholu i w tym właśnie pomaga profesjonalna terapia.

Leczenie alkoholizmu koncentruje się przede wszystkim na:

  • pomocy w uświadomieniu, poznaniu i zrozumieniu mechanizmów choroby,
  • pomocy w radzeniu sobie w sytuacjach trudnych bez alkoholu
  • pomocy w zakresie koniecznych zmian jakie musi wprowadzić w życie osoba uzależniona,

by swoje życie uczynić przede wszystkim zdrowym, szczęśliwym i… trwałym J. Brzmi jak małżeńska przysięga, ale celowo odniosłam się do tego zwrotu, bowiem czy nie o to najczęściej walczymy wszyscy?  Zdrowe życie, zdrowe emocje, równowaga, trzeźwe myślenie, rozsądne decyzje, wytrwałość – czyni nas szczęśliwszymi i w tych zaledwie kilku słowach nazwałabym trzeźwieniem. A więc niemal każdego `terapeutycznego celu.

Alkoholizm w rodzinie.

Dramat rodzin w których jeden z członków nadużywa alkoholu można ująć w jednym zdaniu: „on/ona pije, Ty cierpisz”. Przeżywane cierpienie: niepokój, lęk, zmęczenie, depresja, bezsilność, wstyd, poczucie krzywdy, winy, silna koncentracja na osobie uzależnionej, kontrolowanie jej, nadopiekuńczość, nadodpowiedzialność.. to współuzależnienie. Jest to forma zaburzenia funkcjonowania w rodzinie. Terapia współuzależnienia to proces wychodzenia z destrukcyjnego uwikłania, praca nad sobą by wprowadzić w swoje życie zmiany, które mogą zaowocować tym samym terapeutycznym celem jak napisałam wyżej.

Chyba najbardziej odpowiednią puentą tego artykułu będzie:

Gdyby nasz wewnętrzny świat szkodliwych i chorych dla nas myśli i emocji wywoływały fizyczny ból, częściej odwiedzalibyśmy gabinety psychologów, terapeutów. Ale błądzić jest rzeczą ludzką i naturalną. Pamiętajmy jednak, że nikt za nas nie przeżyje życia i za nikogo też życia nie przeżyjemy. Sami decydujemy o sobie w każdej chwili, kiedy czytasz te słowa też… Nie wstydź się prosić o pomoc, zaryzykuj zmianę, każda podróż, ta siedmiomilowa też zaczyna się od jednego kroku. Zadzwoń i umów się na spotkanie:

 

Jeżeli zdecydowałeś się walczyć ze swoim nałogiem, nie zwlekaj. Zadzwoń już dziś!

Im prędzej zaczniesz się leczyć, tym prędzej będziesz mógł wrócić do normalnego życia!

Informacje i uzgadnianie terminów przyjęcia pod numerem telefonu 07504 828031.

Polub naszą stronę na Facebooku:

www.facebook.com/Renia-Szelagowska-specjalista-terapii-uzależnień-1977021269189121

 

Spotkania AA Southampton Eastleigh Leczenie uzależnień

Gabinet Pomocy Terapeutycznej w Southampton/Eastleigh.
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

UNDERDOG w kinach już od 17 stycznia w Southampton

UWAGA Wielka Brytania i Irlandia!! KOCHAJ SZANUJ WALCZ Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami: „UNDERDOG” Emocjonujący obraz kulis sportowego świata oczami zawodnika mieszanych sztuk walki ‍♂️ Seanse od 17 STYCZNIA w kinach CINEWORLD, EMPIRE, IMC, OMNIPLEX, VUE, SAVOY i innych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 − 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.