HOME / CIEKAWE MIEJSCA W UK / Durdle Door w Dorset – pomysł na udany weekend.

Durdle Door w Dorset – pomysł na udany weekend.

West Lulworth


Durdle Door w Dorset – Naturalny Łuk na Wybrzeżu Anglii.

Durdle Door w Dorset to naturalny łuk na wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Jeśli nie macie pomysłu na weekendowy wypad to warto odwiedzić właśnie to miejsce. Niezwykły pomnik natury, niemal pionowe w stosunku do podłoża warstwy wapienia tworzą jeden z najbardziej niezwykłych elementów Wybrzeża Jurajskiego znajdującego się w południowej Anglii.

Mowa o naturalnym wapiennym łuku – Durdle Door. Ścieżkę dostępu do obiektu od strony Lullworth Cove przebywa rocznie 200 000 osób, co sprawia, że jest to najczęściej uczęszczany szlak południowego wybrzeża Anglii. Obiekt znajduje się na szlaku South West Coast Path.

Galeria zdjęć

Zdjęcia: Blueberry Photography 2014

Niemal pionowe w stosunku do podłoża warstwy wapienia tworzą jeden z najbardziej niezwykłych elementów Wybrzeża Jurajskiego znajdującego się w południowej Anglii. Mowa o naturalnym wapiennym łuku – Durdle Door. Staroangielske słowo thril oznaczające „wiertło” stanowi genezę dzisiejszej nazwy tego skalistego tworu. Jego wiek oceniany jest na 140 milionów lat. Powstał w wyniku działalności erozyjnej wody, która oddziaływała na specyficznie ułożone wapienne skały.

Łuk znajduje się na prywatnej ziemi należącej do rodziny Weldów. Udostępniony jest dla zwiedzających i jest dość popularną atrakcją w tej części kraju. Rocznie odwiedza go kilkaset tysięcy turystów.

 

 

Durdle Door jest też bardzo popularnym motywem w książkach, filmach, jest inspiracją dla artystów muzycznych. Cliff Richards nagrał tu teledysk do swojego świątecznego hitu z 1990 roku – Saviour’s Day, książeczka dołączona do ostatniego studyjnego albumu Pink Floyd zawiera zdjęcie łuku. Wspomina się o nim także w filmie „Niania McPhee” z Emma Thompson, kręcono tu film „Wilde” ze Stephenem Fry’em.

Informacje podstawowe
Dodatkowe informacje
Lokalizacja i dojazd

 

 

Adres:
Lulworth Dorset
West Lulworth,
Wareham BH20 5SF

Zobacz inne ciekawe miejsca, które warto zwiedzić TUTAJ

 
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Isle of Wight zwiedzanie

Isle of Wight zwiedzanie czyli co warto zobaczyć

Oddzielona od brytyjskiego wybrzeża Cieśniną Solent urokliwa wyspa Wight to nasza pierwsza propozycja w nowym cyklu pomysłów na podróże po Zjednoczonym Królestwie. Na wyspie znajdziecie ogrom atrakcji, wokół których nie sposób przejść obojętnie. Zapraszamy do lektury artykułu, po którym przekonacie się, że wcale nie trzeba wybrać się gdzieś daleko, aby na własne oczy zobaczyć coś niezwykłego. Isle of Wight słynie z niezwykłych krajobrazów, głównie za sprawą stromych wapiennych klifów. Będąc na niej nie zabraknie Wam także pomysłów na aktywne spędzenia dnia. Wyspa posiada także bardzo dobrą bazę dla turystyki rowerowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fourteen + 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.