HOME / PORADNIKI / ŻYCIE CODZIENNE, PROBLEMY / Dlaczego w Wielkiej Brytanii przy zlewie są dwa krany?

Dlaczego w Wielkiej Brytanii przy zlewie są dwa krany?

Dlaczego w Wielkiej Brytanii przy zlewie są dwa krany?


Dlaczego w Wielkiej Brytanii przy zlewie są dwa krany?

Nie ma chyba osoby, która po przyjeździe na Wyspy nie zastanawiałaby się dlaczego Brytyjczycy mają przy zlewach dwa krany: z zimną i ciepłą wodą. Okazuje się, że często sami rdzenni mieszkańcy nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie, dlatego poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych teorii na ten temat.

Niektórzy uważają, że dwa krany to po prostu oszczędność  – jeśli chce się umyć ręce, trzeba najpierw zatkać zlew korkiem, który jest wyposażaniem każdego brytyjskiego zlewu, i dopiero nalać odpowiednią ilość wody. Mieszkańcy Wysp uważają, że w ten sposób zużywa się mniej wody, niż myjąc ręce pod bieżącym strumieniem z jednego kranu.

Kolejna hipoteza związana jest z ciśnieniem wody: zimna i gorąca woda doprowadzane są do domów pod różnym ciśnieniem i z tego powodu trudno jest zamontować jedną wspólną baterię, która odpowiednio mieszałaby wodę.

Jedna z teorii ma swoje uzasadnienie w angielskiej historii. Bieżąca woda zaczęła się pojawiać w brytyjskich domach w XIX wieku. Na początku była ona jednak wyłącznie zimna i doprowadzano ją z wodociągów miejskich. Z czasem na strychach zaczęto montować zbiorniki na ciepłą wodę, jednak nie szczególnie dbano o ich stan – zbiorniki rdzewiały, dostawały się do nich insekty, a nawet szczury. W obawie, aby woda z domowych zbiorników nie dostała się do wodociągów powstały prawne regulacje nakazujące montowania oddzielnych rur i kranów w domach. Dzisiaj takiego obowiązku już nie ma, ale zamiłowani w tradycji Brytyjczycy nadal ją kontynuują.

Inna z teorii głosi, że Brytyjczycy lubią myć ręce w zimnej wodzie, ponieważ buduje i hartuje to ich charakter. Pojawiają się też opinie, że stosowanie jednego kranu jest po prostu… niebezpieczne, ponieważ łatwiej uderzyć o niego głową.

 

źródło: goniec.com

photo: shutterstock
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Szkoła Edukacja w Southampton

Szkoła i Edukacja w Southampton

Szkoła i Edukacja w Southampton. Od dawna wiadomo jak ważna jest edukacja dla nas i dla naszych dzieci. Poniżej znajdziecie listę szkół oraz ośrodków edukacyjnych w Southampton

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.