HOME / PORADNIKI / Dlaczego warto mieć testament?

Dlaczego warto mieć testament?

Dlaczego warto mieć testament

Dlaczego warto mieć testament?

Dziś poruszę trudny temat, czyli będzie o tym, dlaczego warto mieć testament. Co może w oczywisty sposób przywoływać skojarzenia z własną śmiertelnością. Przez co może wywoływać lęk. Ale podobnie jak podatki, to zdecydowanie coś, czego możemy się spodziewać. Więc skoro i tak każdego z nas to czeka, to może warto jednak dla bliskich uprościć chociaż sprawy materialne. Bo to przede wszystkim oni odczują skutki naszego braku i trudności, jakie się z tym wiążą. Także w sferze finansowej.

Dlaczego warto mieć testament?

Oto 4 krótkie powody, dla których wcześniej warto spisać swoje postanowienia.

  • Zabezpieczasz swoją rodzinę

Punkt szczególnie ważny, gdy masz dzieci lub inne osoby na swoim utrzymani. Testament pozwoli Tobie przekazać fundusze tym osobom, którym chcesz. Co nie zawsze dzieje się automatycznie.

  • To znaczne ułatwienie dla rodziny

Bez testamentu sprawy spadkowe potrafią zabrać sporo czasu, wywołać wiele negatywnych emocji, jeśli rodzina jest skłócona.

 • Dysponujesz majątkiem zgodnie ze swoją wolą i rozdzielasz go wg własnego uznania. A niekoniecznie automatycznie z literą prawa
 • spisany testament może zmniejszyć kwotę podatku do zapłacenia za dziedziczony majątek

Co może spowodować brak testamentu?

Te 4 powody będą bardziej klarowne, jeśli popatrzy się na skutki niespisania testamentu. Co może się stać, jeśli nie zostawisz swojej “ostatniej woli”

Brak ochrony dzieci

Testament nie dotyczy tylko pieniędzy. To także gwarancja prawnej ochrony dzieci. Bo możesz w nim ustanowić także prawnych opiekunów dla swoich dzieci w przypadku swojej śmierci. Dzięki czemu masz pewność, że trafią do dobrej rodziny. Poza tym bez testamentu to współmałżonek dziedziczy wszystko (lub prawie wszystko) – dzieci mogą nie otrzymać nic. Także w sytuacji gdy jesteście w separacji.

Brak ochrony partnera, jeśli jesteście bez ślubu

Jeśli nie jesteście małżeństwem ani też w prawnie uznanym związku (civil partnership) prawnie Twojemu partnerowi nie należy się nic po Twojej śmierci; nawet jeśli on także dokładał się finansowo czy wspólnie kupiliście nieruchomość (szczególnie jeśli nie znalazło to potwierdzenia w dokumentach)

Możliwy wyższy podatek do zapłacenia (Inheritance Tax) przez Twoich bliskich

Inheritance tax to podatek od nieruchomości, pieniędzy, rzeczy pozostawionych w spadku. Ale płacony jest dopiero wtedy, gdy wartość takiego majątku przekroczy £325,000. Ale jeśli przekazuje się go wyłącznie współmałżonkowi lub partnerowi (w prawnie zawartym związku), wtedy cała masa spadkowa jest wyłączona z obowiązku podatkowego. Dodatkowo od 6 kwietnia 2017 roku, każda osoba otrzyma dodatkowe £100,000 (które wzrośnie do £175,000 do roku 2020-21) tax-free allowance, jeśli przekażą swoj majątek w spadku dzieciom lub wnukom.
Jeżeli posiadany majątek przekroczy kwotę wolną od podatku, to wtedy zaistnieje konieczność zapłacenia 40 % podatku Inheritance Tax. Który opłaca wykonawca testamentu lub administrator majątku, jeśli nie pozostawiono testamentu.

Przejęcie majątku przez państwo – jeśli nie masz bliskich krewnych.

W przypadku braku spadkobierców to Korona przejmuje Twój majątek. A mogą być to niebagatelne kwoty. Wg wyliczeń z portalu Money Advice Service w ubiegłym roku państwo zyskało 8 milionów funtów z powodu braku testamentu

Dzięki temu kalkulatorowi możesz zobaczyć przekonać się kto odziedziczy Twój majątek, jeśli nie pozostawisz testamentu. Szczególnie że prawo inaczej traktuję tę sprawę w zależności od miejsca zamieszkania w UK

Pisać samodzielnie czy u prawnika?

Jeśli zacząłeś się zastanawiać nad tym, czy może jednak nie spisać testamentu, to masz właściwie takie opcje

Samodzielne spisanie testamentu

Kiedy warto napisać samemu testament? Gdy Twoja sytuacja jest bardzo prosta i jednoznaczna. Np

  • chcesz wszystko zostawić swojemu współmałżonkowi.
  • możesz wszystko zostawić dzieciom z racji wcześniejszej śmierci współmałżonka.

Jeśli Twoja sytuacja jest bardziej skomplikowana, może bezpieczniejszą opcją będzie skorzystanie z pomocy prawnika lub odpowiednich serwisów.

Kiedy testament jest ważny?

Przede wszystkim musi być spisany i podpisany.A także poświadczony przez dwoje dorosłych osób. Które są obecne w czasie jego podpisywania, a także same złożyły na nim podpisy.
Dodatkowo bardzo ważne jest poprawny język i słownictwo. Użycie np złych słów, niepoprawnych zwrotów może skutkować tym, że testament nie zostanie uznany za obowiązujący. Aby się tego ustrzec możesz skorzystać z szablonów, zestawów dostępnych w sklepach papierniczych (stationery shop) lub portali online. Cena takiego zestawu waha się między £10 a £30.

Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika?

Jeśli twoja sytuacja finansowa jest nieco bardziej skomplikowana i

   • chcesz zmniejszyć Inheritance Tax
   • prowadzisz biznes, działalność handlową i jej część chcesz zostawić komuś w testamencie
   • posiadasz nieruchomości poza Wielką Brytanią
   • prowadzisz zagraniczne inwestycje i konta bankowe
   • masz na utrzymaniu osoby nie będące Twoją najbliższą rodziną (w sensie prawnym)
   • zależy Ci na bardzo precyzyjnym przekazaniu skomplikowanego oświadczenia co do przekazania środków z Twojego spadku

Ile kosztuje przygotowanie testamentu u prawnika?

W zależności od tego, jak skomplikowane będzie przygotowanie Twojej ostatniej woli i miejsca zamieszkania, cena może się wahać między £100 a £200. Pary mogą zapłacić jeszcze więcej – między £150 a £300.
Choć koszt usługi może być spory, zyskujesz pewność, że Twój testament jest ważny. Bo cechuje go odpowiednia terminologia i uwzględnia wszystkie zapisy i możliwości prawne. Nie tracisz też czasu na rozgryzanie wszystkich wątpliwości i szukanie odpowiednich przepisów, bo prawnicy zrobią to znacznie szybciej od Ciebie. Do tego Twój testament jest przechowywany w odpowiednio zabezpieczonym miejscu.
Możesz też prawnika, który spisywał Twój testament ustanowić wykonawcą testamentu. upewnij się jednak, czy odpowiada Ci proponowany koszt tej dodatkowej usługi,

Jak wybrać dobrego prawnika?

Najlepiej szukaj w stowarzyszeniach prawniczych. Czyli

Spisanie testamentu przy pomocy specjalistycznych serwisów

Jeśli dobrze orientujesz się w podstawach prawnych, potrzebujesz ewentualnie dodatkowej porady, Twój testament raczej nie będzie skomplikowany, posiadasz majątek tylko w jednym kraju i nie chcesz wydawać zbyt wiele na prawnika, to korzystnych rozwiązaniem może być pomoc odpowiedniego serwisu. Czyli writing services.
Szukając odpowiedniego portalu dla siebie sprawdż czy nalezy on do The Society of Will Writers lub The Institute of Professional Will Writers. Co bardziej gwarantuje Ci, że korzystasz z profesjonalnej pomocy.
Testament przy ich udziale może być spisany po wcześniejszym spotkaniu face to face. Ale równie dobrze możesz skorzystać z możliwości spisanie testamentu online. Po prostu wchodzisz na odpowiednią stronę internetową, odpowiadając na kolejne pytania. Po skończeniu, portal wysyła Ci testament pocztą lub mejlem. Który możesz podpisać i odpowiednio poświadczyć. W niektórych takich serwisach jest także dostępna telefoniczna infolinia, jeśli potrzebujesz porady.
W porównaniu do prawnika, korzystanie z writing services jest tańsze. Ale nie posiadają one takich samych uregulowań prawnych, więc nie podlegasz takiej samej ochronie. Niekoniecznie też przechowują testament tak samo bezpiecznie jak kancelarie prawne.

Jak zmienić testament?

Jeśli napisze testament odpowiednio wcześnie, to warto od czasu do czasu go przejrzeć, by upewnić się czy nadal jest aktualny. Lub czy nie wymaga dostosowania do zmieniających się okoliczności. Jednym ze sposobów jest stworzenie uzupełniającego dokumentu, “codicil”, w przypadku małych zmian. Który musi być podpisany tak samo jak testament.
Jeśli jednak zamierzasz zmienić testament w znacznym stopniu, to lepiej napisać nowy. Co wymaga zniszczenia wcześniejszej wersji.

Myślenie o końcu naszego życia nie jest przyjemne. Ale jeśli mamy rodzinę i jesteśmy odpowiedzialni finansowo za inne osoby, chociażby w trosce o nich warto nas testamentem się zastanowić. Wtedy możemy zyskać choć częściowy wpływ na sytuację.Nie mówiąc o tym, że będziemy w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i ochrony, tym którzy jej potrzebują.

źródło: www.smartpolak.co.uk

więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji?

Większość Polaków pracuje na niskopłatnych stanowiskach, często znacznie poniżej swoich kwalifikacji i umiejętności. Jak informuje Ośrodek Badań nad Migracjami UW, 30% naszych rodaków wykonuje prace wymagające niskich, a 40% zaledwie średnich kwalifikacji.

2 komentarze

 1. Polecam Pania Sylwię N. z Soton 07892428949

 2. Czy w Southampton jest ktoś, kto może mi pomóc ze sporządzeniem Testamentu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten + 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.