HOME / ABC SOUTHAMPTON / FUNDACJA LIGHTHOUSE / Depresja jest uleczalna!

Depresja jest uleczalna!

Depresja jest uleczalna UK


Depresja jest uleczalna!

Depresja nie jest wymysłem gwiazd z pierwszych stron gazet. To choroba,  która może dotknąć każdego. Depresji trudno się pozbyć samemu, a jej leczeniem zajmują się psychiatrzy. Dlatego mało kto przyznaje się do niej otwarcie. Statystyki pokazują, że cierpi na nią co dziesiąty Polak. Dotyczy to zarówno tych mieszkających w kraju, jak i poza jego granicami. Jednak tym, którzy znajdują się zagranicą, walkę z depresją utrudniają nie tylko własne uprzedzenia, ale także niewiedza związana z tym, jak w obcym kraju uzyskać pomoc.

Depresja to poważna choroba, która wg definicji Światowej Organizacji Zdrowia, objawia się smutkiem, utratą zainteresowań i przyjemności, poczuciem winy, niską samooceną, zaburzeniami snu i apetytu, uczuciem zmęczenia i osłabieniem koncentracji. Depresja znacząco wpływa na jakość życia pacjentów i ich zdolność funkcjonowania w każdym obszarze życia, zarówno społecznym jak i zawodowym. Depresja to czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do roku 2020 depresja stanie się w skali świata drugą najczęstszą przyczyną niepełnosprawności wynikającej ze stanu zdrowia.

KLUCZOWE FAKTY:

Depresja jest powszechnym zaburzeniem psychicznym – na świecie na depresję choruje ponad 350 mln ludzi, w Polsce nawet do 1,5 miliona osób (w tym około 750 000 Polaków jest leczonych farmakologicznie).

 • Depresja jest najczęściej diagnozowana u osób w przedziale wiekowym 20-40 lat i dotyka co dziesiątego mężczyznę oraz co piątą kobietę.
 • Depresja jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności wynikającej ze stanu zdrowia (za chorobą niedokrwienną serca).
 • Wśród osób chorujących na depresję 40-80% ma myśli samobójcze, 20-60% podejmuje próby samobójcze – pośród nich – 15% chorych skutecznie.
 • Z powodu depresji ginie około miliona osób na świecie każdego roku, 3 800 każdego dnia.
 • Depresja może być skutecznie leczona

PRZYCZYNY DEPRESJI:

Depresja rzadko ma tylko jedną przyczynę. Chorobę najczęściej wywołują różne, złożone czynniki takie jak negatywne doświadczenia, ciężkie choroby trwające długi czas, czynniki dziedziczne, cechy osobowości, warunki życiowe. Współczesne czasy (zmiany cywilizacyjne, wzrost temu życia, kryzys ekonomiczny) generują dodatkowe czynniki rozwoju depresji, są nimi: zaburzenia rytmów okołodobowych (więcej pracujemy, mniej śpimy) oraz przewlekły stres. Rozregulowanie rytmów dobowych może prowadzić do zaburzenia cyklów zmian nastroju oraz snu i aktywności, wpływając na sposób funkcjonowania człowieka w ciągu doby. U chorych na depresję objawy rozregulowania zegara biologicznego występują tak często, że uważa się je wręcz za jedną z najbardziej charakterystycznych cech tej choroby.

OBJAWY DEPRESJI:

 • pogorszenie nastroju
 • ciągły smutek
 • anhedonia (brak odczuwania przyjemności)
 • stany lękowe pojawiające się bez żadnych przyczyn i nasilające w obliczu trudniejszych wyzwań i zadań
 • poczucie winy i niska samoocena
 • myśli samobójcze
 • utrata apetytu i szybkie chudnięcie (rzadziej obżarstwo i nadwaga)
 • zaburzenia snu
 • niemożność koncentracji
 • spowolnienie, szybkie męczenie się, utrata sił fizycznych i psychicznych

 

Aby rozpoznać powyższe objawy muszą one występować bez przerwy przez co najmniej 2 tygodnie.

Nie wszyscy chorujący na depresję cierpią z powodu tych samych objawów. Nie zawsze jest tak, że osoba chora ma depresyjny nastrój czy też odczuwa wewnętrzną pustkę. W niektórych przypadkach przeważają zaburzenia snu, anhedonia, w innych brak inicjatywy, w jeszcze innych dolegliwości fizyczne. Również, jeśli chodzi o natężenie choroby to bywa ono różne. Mimo, iż depresja stanowi powszechny problem, specjaliści (lekarze) szacują, że około 50-60%cierpiących na nią osób nie korzysta z pomocy medycznej.

DEPRESJA – KOSZTY:

 • Roczny koszt leczenia depresji w Europie to 118 mld Euro, w tym koszty bezpośrednie stanowią 42 mld (leki 9 mld), a pośrednie 76 mld.
 • Koszt depresji to około 1% europejskiego PKB.
 • Depresja jest główną przyczyną utraty wydajności pracy z powodu zwolnień lekarskich i wcześniejszego przechodzenia na rentę.
 • Wydajność pracy u chorujących na depresję jest przeciętnie o 5-6 godzin tygodniowo niższa w porównaniu do osób bez depresji .
 • W Polsce depresja znajduje się w pierwszej dziesiątce najwyższych wydatków na świadczenia związane z niezdolnością do pracy (ref. ZUS 2012).
 • Aż 71% kosztów depresji w Polsce stanowią koszty pośrednie.
 • Dane z Wielkiej Brytanii pokazują, że każdy funt zainwestowany we wczesną diagnostykę i leczenie depresji w pracy przynosi zwrot w wysokości 5 funtów.

WSPÓŁCZESNY PACJENT, WSPÓŁCZESNA DEPRESJA:

Współczesny pacjent to często człowiek aktywny, który dużo pracuje, krótko śpi, działa pod presją czasu, jest narażony na silny stres cywilizacyjny. Tempo współczesnego życia, jego długość, zaburzenia rytmu dobowego czy proporcji pracy i wypoczynku – mogą mieć wpływ na powstawanie zaburzeń depresyjnych i modyfikować ich przebieg. W nowej rzeczywistości, pojawiają się nowe potrzeby pacjentów. Współczesny pacjent chce pozostać w swoich rolach społecznych i zawodowych. Potrzebuje terapii, która nie wykluczy go ze środowiska i pozwoli nadal funkcjonować – terapii, która wpłynie na poprawę jakości snu, pomoże w koncentracji, a przede wszystkim ograniczy istotne skutki uboczne do minimum.

Depresja nie jest wymysłem gwiazd z pierwszych stron gazet. To choroba,  która może dotknąć każdego. Depresji trudno się pozbyć samemu, a jej leczeniem zajmują się psychiatrzy. Dlatego mało kto przyznaje się do niej otwarcie. Statystyki pokazują, że cierpi na nią co dziesiąty Polak. Dotyczy to zarówno tych mieszkających w kraju, jak i poza jego granicami. Jednak tym, którzy znajdują się zagranicą, walkę z depresją utrudniają nie tylko własne uprzedzenia, ale także niewiedza związana z tym, jak w obcym kraju uzyskać pomoc. Już teraz zapraszamy Cię do lektury kolejnego artykułu, w którym postaramy się pokazać, w jaki sposób można uzyskać pomoc w depresji w Wielkiej Brytanii.

Depresja jest uleczalna!

Materiały merytoryczne:

ForumPrzeciwDepresji_logo2_PNG
więcej o Fundacja Lighthouse

Fundacja Lighthouse Charity. Naszą misją jest pomagać w integracji wszystkim osobom z Europy Wschodniej mieszkającym w Zjednoczonym Królestwie, dbając jednocześnie o zachowanie ich tożsamości narodowej i kulturowej. Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić - skontaktuj się z nami! Więcej informacji na www.euintegration.co.uk

Sprawdź

Kobiety Mafii 2 w kinach w Southampton 2019

Po przejęciu władzy nad stolicą, gang Niani (Agnieszka Dygant) przygotowuje się do największej akcji przemytniczej w dziejach kraju. Będąca postrachem Warszawy grupa sprowadza do kraju tonę kolumbijskiej kokainy. Kiedy towar znika w podejrzanych okolicznościach, a kartel żąda głów, do Polski trafia śmiertelnie niebezpieczna Aida (Angie Cepeda).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seven − 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.