HOME / PORADNIKI / INNE PORADY / W depresji nie jesteś sam!

W depresji nie jesteś sam!

W depresji nie jesteś sam!

Depresja i pomoc.

Jeśli zaobserwowałeś u siebie, bądź u kogoś z Twoich bliskich objawy depresji, należy zacząć od wizyty u GP, czyli swojego lekarza rodzinnego. 

Jeśli nie mówisz dobrze po angielsku, pamiętaj, że możesz poprosić o pomoc kogoś bliskiego i znajomego, aby ci towarzyszył. Jeśli czujesz, że to Cię krępuje, zawsze możesz poprosić o tłumacza (zaznacz to przy umawianiu wizyty). Warto się do takiego spotkania przygotować. Polecam spisanie na kartce wszystkiego tego, co chcesz powiedzieć lekarzowi. Łatwiej będzie Ci odbyć tę rozmową. Jeśli mówisz po angielsku, także spisz objawy na kartce. W ten sposób ułatwisz sobie tę wizytę. Powiedz lekarzowi o swoich podejrzeniach.

Lekarz najprawdopodobniej skieruje Cię na badania krwi i moczu, aby wykluczyć inne choroby, które mogą powodować te same objawy co depresja. Lekarz może przepisać ci antydepresanty, ale oprócz tego prawdopodobnie będzie ci potrzebna psychoterapia. Sama farmakoterapia może nie wystarczyć.

Możesz spróbować również prywatnej wizyty u psychiatry. Oczywiście te wizyty są płatne.

Jak szukać psychoterapii?

W Wielkiej Brytanii niewielu jest polskojęzycznych psychologów. Jeśli często podróżujesz do kraju, możesz spróbować leczenia w Polsce. Jednak podstawą psychoterapii są regularne spotkania z terapeutą. Możesz również znaleźć psychoterapeutów, którzy prowadzą swoje sesje przez Internet, za pomocą skypa. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy osoba, która ci pomaga, jest certyfikowanym terapeutą. Psychoterapeutą możemy nazywać osobę, która ukończyła szkolenie z zakresu psychoterapii (trwające minimum 4 lata i obejmujące własną psychoterapię i superwizję) w szkole rekomendowanej przez któreś z PTP lub PFP i świadczy usługi psychoterapeutyczne w ramach własnej działalności gospodarczej lub w placówce mającej kontrakt z NFZ. Ostatecznym potwierdzeniem kwalifikacji do samodzielnego prowadzenia psychoterapii jest natomiast certyfikat wydany przez jedną z tych trzech organizacji.

Steps to Wellbeing – depresja i pomoc

Pomocy możesz także szukać nie tylko on line. Organizacja Steps to Wellbeing została stworzona dla osób, które potrzebują pomocy psychologicznej. Usługi tej organizacji są bezpłatne w ramach NHS dla osób zarejestrowanych do GP.

 • Depresja i obniżenie nastroju
 • Niepokój i stres
 • Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD)
 • Zaburzenia stresu pourazowego (PTSD)
 • Fobie

Steps to Wellbeing zapewnia wsparcie zarówno przez telefon, twarzą w twarz, w grupach lub za pośrednictwem Internetu. Nie potrzebne są żadne skierowania, do organizacji można zwrócić się bezpośrednio. Jeśli specjaliści z STW nie będą w stanie ci pomóc, skierują cię do innych organizacji, które będą mogły udzielić ci wsparcia.

Wystarczy zadzwonić pod numer 0800 612 7000 lub 02380 272000 (telefony dla Southampton – 8:30-20:00 poniedziałek – czwartek, 8:30-17:30 piątek). Dane kontaktowe dla innych regionów znajdziesz na www.steps2wellbeing.co.uk Twoje dane kontaktowe zostaną zapisane, a pracownik zapiszę cię na dogodny termin na rozmowę ze specjalistą. Możesz również skorzystać z internetowego formularza zgłoszeniowego pod adresem www.steps2wellbeing.co.uk

STW zapewniają tłumacza!

 

Pierwsze spotkanie – depresja i pomoc

Pierwsze spotkanie może być rozmową telefoniczną bądź spotkaniem osobistym. Rozmowa nie powinna potrwać dłużej niż 30-40 minut.

Będzie się ona koncentrować na problemach, które aktualnie przeżywasz. Będzie zawierała pytania:

 • kiedy problem zaczął,
 • jaki ma wpływ na Twoje życie,
 • czy masz ten problem po raz pierwszy, czy może już leczyłeś się w przeszłości,
 • jeśli leczysz się z powodu innych schorzeń lub zacząłeś farmakoteriapię antydepresyjną, jakie bierzesz leki,
 • o problemy zdrowotne lub niepełnosprawność,
 • czy zażywasz narkotyki lub naużywasz alkoholu,
 • czy masz myśli samobójcze, czy myślisz o krzywdzeniu innych,

Pod koniec pierwszej wizyty psycholog Wellbeing przedyskutuje z Tobą rodzaje wsparcia, jakie będą dla Ciebie najlepsze i jakie może ci zapewnić STW. Zaproponuje ci pomoc telefoniczną, spotkania indywidualne lub terapię grupową. Oczekiwanie na taką pomoc trwa do 6 tygodni.

Depresja nie jest to oznaką słabości – nawet najsilniejszym osobowościom może zdarzyć się ta choroba. Często rozmowa z kimś z rodziny lub przyjaciół wystarczy, żeby przetrwać najgorszy okres.  Jeśli jednak to nie pomaga, należy zwrócić się o pomoc!

 

Więcej informacji o depresji znajdzies TUTAJ

depresja i pomoc

 

więcej o Fundacja Lighthouse

Fundacja Lighthouse Charity. Naszą misją jest pomagać w integracji wszystkim osobom z Europy Wschodniej mieszkającym w Zjednoczonym Królestwie, dbając jednocześnie o zachowanie ich tożsamości narodowej i kulturowej. Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić - skontaktuj się z nami! Więcej informacji na www.euintegration.co.uk

Sprawdź

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji

Dlaczego Polacy w UK pracują poniżej swoich kwalifikacji?

Większość Polaków pracuje na niskopłatnych stanowiskach, często znacznie poniżej swoich kwalifikacji i umiejętności. Jak informuje Ośrodek Badań nad Migracjami UW, 30% naszych rodaków wykonuje prace wymagające niskich, a 40% zaledwie średnich kwalifikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 18 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.