HOME / PORADNIKI / UBEZPIECZENIA / Co to jest Comprehensive Sickness Insurance i dlaczego jest wymagane?

Co to jest Comprehensive Sickness Insurance i dlaczego jest wymagane?

Co to jest Comprehensive Sickness Insurance i dlaczego jest wymagane

Co to jest Comprehensive Sickness Insurance i dlaczego jest wymagane?

Comprehensive Sickness Insurance, temat który ostatnio coraz częściej przewija się wśród naszych rodaków głównie z powodu zbliżającego się Brexitu. Co to jest Comprehensive Sickness Insurance i dlaczego jest wymagane dowiecie się poniżej.

Nowe przepisy mówią, że UK Border Agency ma prawo deportować lub odmówić prawa wjazdu osobom nieposiadającym Comprehensive Sickness Insurance! Czym zatem jest CSI (Comprehensive Sickness Insurance) i kto go potrzebuje? Ubezpieczenie, znane jest również pod nazwą Private Health Insurance – to kompleksowe ubezpieczenie chorobowe/szpitalne dla osób, które mieszkają, ale nie pracują w UK. Ubezpieczenie to jest szczególnie wymagane od osób przyjeżdżających na studia do Wielkiej Brytanii. Ma on również swoje znaczenie przy przyznawaniu rezydentury przez Home Office.

Osoba zatrudniona lub samozatrudniona nie ma potrzeby wykupu takowej polisy, ponieważ opłaca składki NIC (National Insurance Contribution) na fundusz zdrowotny.
Comprehensive Sickness Insurance jest odpowiednim ubezpieczeniem dla osoby, która odwiedza ten kraj, lub mieszka w tym kraju tymczasowo. W większości przypadków takie ubezpieczenie powinni posiadać nasi znajomi, przyjaciele, rodzice lub rodzina odwiedzająca nas w UK. Jednakże osoby wspomniane powyżej mogą być zwolnione z zakupu takiego ubezpieczenia pod warunkiem, iż posiadają Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Należy zauważyć, że temat tego ubezpieczenia zdrowotnego jest ściśle powiązany z nabyciem prawa do pobytu stałego dla obywateli Unii Europejskiej.
Istnieją 4 główne kategorie obywateli EU, którzy kwalifikują się do nabycia karty pobytu stałego (po 5 latach pobytu w UK):

1. Pracownicy (employed)
2. Samozatrudnieni tzw. self employed
3. Samowystarczalna osoba, która posiada kompleksowe ubezpieczenie chorobowego (Comprehensive Sickness Insurance)
4. Studenci posiadający kompleksowe ubezpieczenie chorobowe (Comprehensive Sickness Insurance)

Omawiane wyżej ubezpieczenie jest wymagane w przypadku pozycji nr 3 i 4, czyli wtedy, jeśli osoba, która przebywa w UK bez stałej pracy, ale mimo tego jest samowystarczalna lub studiuje to dla takich osób warunkiem przyznania karty pobytu stałego jest między innymi posiadanie ubezpieczenia Comprehensive Sickness Insurance.

 

Karta EKUZ ubezpieczenie
Karta EKUZ ubezpieczenie

Poniżej prezentujemy link, który posłuży Wam do otwarcia karty EHIC w UK, bez której wyjazd za granicę i wizyta w szpitalu może wiązać się z późniejszą opłatą za koszty leczenia w krajach Unii Europejskiej.

www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcareabroad/EHIC/Pages/about-the-ehic.aspx

Ważny link dla osoby mieszkającej wraz z potomstwem w Polsce, wyrobienie karty na terenie PL potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA.

www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz

Artykuł na temat Comprehensive Sickness Insurance

www.freemovement.org.uk/comprehensive-sickness-insurance-what-is-it-and-who-needs-it

 

Cezary Nowak 07863 819052

 

Co to jest Comprehensive Sickness Insurance i dlaczego jest wymagane?

 

więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Czym właściwie jest ubezpieczenie IP - Income Protection?

Czym właściwie jest ubezpieczenie IP – Income Protection?

Czy kiedykolwiek myślałeś z czego będziesz żył gdy stracisz zdolność do pracy? Na jak długo starczą Twoje oszczędności? Przeczytaj poniższy artykuł a dowiesz się czym jest Income Protection czyli ubezpieczenie od utraty dochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.