HOME / Wiadomości / UK / Brytyjczycy masowo wykupują Irn Bru. Powód?

Brytyjczycy masowo wykupują Irn Bru. Powód?

Brytyjczycy masowo wykupują Irn Bru. Powód?


Fani napoju Irn Bru masowo wykupują go ze sklepów. Jak informuje Evening Standard, chcą oni zrobić zapasy swojego ulubionego napoju, zanim producent zmieni recepturę i drastycznie mniejszy zawartość cukru.

Producent najpopularniejszego w Szkocji napoju gazowanego jeszcze w tym miesiącu zmieni recepturę,  zmniejszając zawartość cukru z 10,3g do zaledwie 4,7g w 100 ml płynu. Firma odpowiedzialna za Irn Bru, AG Barr, ogłosiła swoje plany drastycznego obniżenia zawartości cukru w październiku, co pozwoliło jej uniknąć płaceni podatku od cukru, który ma wejść w życie w kwietniu. Cukier w Irn Bru ma być zastąpiony mieszanką niskokalorycznych substancji słodzących, takich jak aspartam, już stosowanych w tysiącach innych produktów o niskiej zawartości cukru.

Fani napoju są jednak przeciwni zmianom w recepturze, w konsekwencji czego stworzyli petycję „Hands off our Irn Bru” (pl. „Łapy precz od naszego Irn Bru”), pod którą zebrano już ponad 7000 podpisów. Twierdzą oni, że aspartam ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie, dlatego wolą zapłacić więcej za butelkę napoju, niż pić go w zmienionej recepturze. – Chociaż jesteśmy świadomi negatywnych skutków zdrowotnych zbyt dużej ilości cukru w naszej diecie, to jednak trzeba powiedzieć, że aspartam może prowadzić do raka, bólów głowy, depresji, ADHD, przyrostu masy ciała i wad wrodzonych – argumentują przeciwnicy zmian.

Rzecznik firmy powiedział, że zmiana receptury wynika z głosów większości kupujących, którzy domagali zmniejszenia zawartości cukru. Zapewniła jednak, że smak napoju pozostanie niezmieniony.

www.goniec.com
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Polscy nauczyciele w UK

Polscy nauczyciele w UK

Jak pewnie wielu Polaków mieszkających w UK, należę do kilkunastu polskich grup na facebooku, w których zawsze coś się dzieje :). Ktoś coś kupuje lub sprzedaje, o coś się kłóci albo o coś pyta… Wśród tych pytań, bardzo popularne są te o pracę. Ktoś szuka pracy i pyta czy ktoś inny wie albo co gorsze – „nie wie” gdzie ją znaleźć ;).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.