HOME / Wiadomości / Brexit / BREXIT zablokowany! Premier May upokorzona!

BREXIT zablokowany! Premier May upokorzona!

BREXIT ZABLOKOWANY! Premier May UPOKORZONA


BREXIT ZABLOKOWANY! Premier May UPOKORZONA!

Od kilku tygodniu Trybunał rozważał, czy Wielka Brytania może przyjąć Brexit bez zgody Parlamentu. Do tej pory premier Theresa May była pewna, że ma takie prawo, okazuje się jednak, że sędziowie podjęli zupełnie inną decyzję i zablokowali wszelkie poczynania rządu w sprawie Brexitu. Media na Wyspach rozpisują się o upokorzeniu szefowej rządu, które bez zgody Parlamentu nie będzie mogła wprowadzić żadnych zmian. 

Jak podaje Daily Mail, po zbadaniu procesu i rozważeniu wszystkich aspektów prawnych, sędziowie Trybunału ogłosili, że Parlament brytyjski musi mieć głos zanim Theresa May rozpocznie proces wyjścia z Unii Europejskiej. Sąd jasno stwierdził, że „nie przyjmuje argumentu podniesionego przez rząd”.

Brytyjski rząd z premier na czele poniósł dziś bolesną i upokarzającą klęskę. The Lord Chief Justice Lord Thomas ogłosił dziś potępiający wyrok wobec rządu i opowiedział się po stronie działaczy, którzy cały czas utrzymywali, że Parlament musi mieć głos zanim Artykuł 50. Traktatu Lizbońskiego, który rozpoczyna 2-letni proces opuszczenia UE, zostanie uruchomiony.

 

POLEMI.co.uk

 

– Rząd jest rozczarowany wyrokiem Trybunału. Kraj głosował za tym, by opuścić Unię Europejską w referendum zatwierdzonym ustawą Parlamentu. Rząd jest zdecydowany, by szanować jego wynik. Będziemy odwoływać się od tego wyroku – komentował rzecznik brytyjskiego rządu.

Do tej pory premier Wielkiej Brytanii stanowczo twierdziła, że wyrok zapadł 23 czerwca i nie powinno się poddawać tej decyzji do drugiego głosowania przez posłów, którzy mogliby udaremnić cały proces.

Kontrowersyjne ogłoszenie Sądu Najwyższego może wywołać poważny kryzys konstytucyjny w Zjednoczonym Królestwie. Wyrok jest dużym zaskoczeniem nie tylko dla rządu, który poniósł klęskę, ale także dla większości brytyjskich polityków i opinii publicznej na Wyspach.

Sprawa została wniesiona do Sądu Najwyższego przez obywateli brytyjskich: Ginę Miller, która jest przedsiębiorcą oraz Deira dos Santosa, fryzjera. Twierdzili oni, że premier niesłusznie odsuwa Parlament, odmawiając posłom głosowania nad wyzwoleniem Artykułu 50. Ogłoszony dziś zaskakujący wyrok Sądu Najwyższego potwierdził, że Brytyjczycy mieli rację, a dalsze losy Brexitu stoją pod wielkim znakiem zapytania.
Paulina Lęcznar / POLEMI.co.uk

 
więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Z wędką do szkoły, czyli o wędkarskiej edukacji w polskich szkołach

Z wędką do szkoły, czyli o wędkarskiej edukacji w polskich szkołach.

Wydawać by się mogło, że ostatnim miejscem gdzie możemy wybrać się na ryby jest szkoła. Okazuje się jednak ze dzięki autorskiemu projektowi „Building Bridges”, prowadzonemu od kilku lat przez Radosława Papiewskiego, uczniowie z kilkunastu polskich szkół w UK będą miały szanse dowiedzieć się i zasmakować wędkarstwa bez opuszczania budynku szkoły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten − 8 =