HOME / PORADNIKI / Badania krwi w ciąży

Badania krwi w ciąży

Badania krwi w ciąży

Badania krwi w ciąży.

Badania krwi w ciąży są normalną częścią opieki nad kobietą w ciąży. Podczas Twojej pierwszej wizyty w ciąży, położna lub lekarz zechcą pobrać próbkę Twojej krwi do badania. Te badania wykonane we wczesnym etapie ciąży pozwolą Tobie i osobom, które będą sprawowały opiekę medyczną nad Tobą w czasie ciąży, na uzyskanie bardzo ważnych informacji o Twoim zdrowiu i możliwych problemach zdrowotnych, jakie mogą się pojawić w czasie ciąży.

 

Badania krwi wykażą:

Grupę krwi
Informacja o grupie krwi jaką posiadasz jest bardzo ważna w przypadku, gdy będziesz potrzebowała transfuzji krwi podczas ciąży lub w trakcie porodu. Najczęściej występującą grupą krwi jest grupa 0; grupy A, B i AB są rzadziej spotykane.

Poziom żelaza
Jeśli masz za niski poziom żelaza, możesz być narażona na anemię. Anemia może spowodować, że będziesz się czuła zmęczona i mogą wystąpić problemy z oddychaniem. Jeśli rzeczywiście będziesz miała niski poziom żelaza, Twój lekarz lub położna poradzą Ci jakie pokarmy najlepiej spożywać, aby podwyższyć jego poziom (chude mięso i szpinak są wspaniałymi źródłami żelaza). Mogą oni również przepisać Ci tabletki zawierające żelazo.

Różyczka
Jeśli zachorujesz na różyczkę w czasie ciąży, może to być groźne dla serca, wzroku i słuchu Twojego dziecka. Badanie krwi może wykazać czy jesteś odporna na wirus różyczki. Jeżeli natomiast jesteś na niego podatna, dobrze będzie abyś unikała kontaktu z osobami, które właśnie na nią chorują lub mogą być nosicielami wirusa.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B
Możesz być nosicielem wirusa żółtaczki typu B i nie wiedzieć o tym, dlatego badanie krwi jest często jedynym sposobem na sprawdzenie tego. Jeśli zarazisz dziecko tym wirusem przed lub po jego urodzeniu, wirus może poważnie uszkodzić jego wątrobę. Dzieciom zagrożonym zarażeniem wirusem zapalenia wątroby typu B od swoich matek można zacząć podawać zastrzyki ochronne tuż po urodzeniu.

Czynnik Rh
Jeśli masz czynnik Rh dodatni (+), oznacza to, że na powierzchni komórek Twoich krwinek czerwonych znajduje się określone białko. Czynnik Rh ujemny (-) oznacza, że tego białka tam nie ma. Jeśli Ty masz czynnik Rh ujemny, a Twój partner ma czynnik Rh dodatni, istnieje prawdopodobieństwo, że Wasze dziecko będzie miało czynnik Rh dodatni. W takiej sytuacji, jeśli trochę krwi dziecka dostanie się podczas ciąży do Twojego krwioobiegu, Twój system obronny organizmu może na nią zareagować jak na „intruza” atakując krew dziecka i powodując jego chorobę. Aby zapewnić Ci właściwą opiekę w okresie całej ciąży, bardzo ważnym jest określenie we wczesnym jej etapie, czy masz czynnik Rh dodatni, czy ujemny. Jeśli masz czynnik Rh ujemny, badanie krwi będzie powtórzone w 28 tygodniu ciąży.

Syfilis / kiła
Jest to choroba przenoszona drogą płciową, która jeśli nie leczona w czasie ciąży może doprowadzić do wielu nieprawidłowości w rozwoju płodu.

HIV/AIDS
Wszystkim kobietom w ciąży proponuje się wykonanie badania na obecność wirusa HIV/AIDS, ale nie mają one obowiązku wykonywania go, jeśli tego nie chcą.

 

Badania krwi w późniejszym okresie ciąży
Około 15-20 tygodnia ciąży istnieje możliwość wykonania badania krwi, które określi stopień ryzyka wystąpienia zespołu Downa u Twojego dziecka.

 

źródło:

logo-dzieciak.co_.uk_

więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w Southampton Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia miasta Southampton i okolic. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Settled status: zaaplikuj o status osiedleńca!

Settled status: zaaplikuj o status osiedleńca!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fourteen + fifteen =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.